Partnerzy serwisu:

Mazowieckie: 124 mln zł na drogi lokalne. Promesy trafiły do subregionów

Elżbieta Pałys 23.05.2019

Mazowieckie: 124 mln zł na drogi lokalne. Promesy trafiły do subregionów
fot. Włodzimierz Włoch
Promesy warte w sumie 124,4 mln zł z przeznaczeniem na drogi lokalne odebrali przedstawiciele subregionów z województwa mazowieckiego. To wsparcie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, o które samorządy ubiegały się jeszcze w trakcie ubiegłorocznego naboru. W ramach dotacji wybudowanych lub zmodernizowanych będzie 122,4 km dróg.
Łącznie dofinansowanych ma być 27 przedsięwzięć dotyczących dróg powiatowych i 43 na drogach gminnych. W województwie mazowieckim, ze względu na jego wielkość, środki do samorządów trafią za pośrednictwem delegatur Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w poszczególnych subregionach. 

Dotacja dla 122 km dróg

Samorządy z subregionu ciechanowskiego otrzymały 14,7 mln zł. Pieniądze posłużą 3 drogom powiatowym i 6 gminnym o łącznej długości 17,4 km.

Subregion ostrołęcki w ramach przekazanej dziś promesy otrzymał 32,2 mln zł. Dofinansowania posłuży 6 drogom powiatowym i 10 gminnym o długości 38,8 km.

W subregionie płockim inwestycje obejmą 3 drogi powiatowe i 4 drogi gminne o łącznej długości 11,4 km. Dotacja wyniesie 9,7 mln zł.

Cztery drogi powiatowe i 3 drogi gminne (w sumie 15,2 km) zyskają nową jakość w subregionie radomskim, który otrzymał 15,5 mln zł. Natomiast subregion siedlecki będzie wsparty dotacją wynoszącą 7,7 mln zł. Trafi ona na wsparcie zadań na 3 drogach powiatowych i 4 gminnych o łącznej długości 10,5 km.

Najwyższa dotacja trafi do powiatów wokół stolicy. Subregion warszawski otrzymał promesę wartą 44,7 mln zł (w tym przypadku środki będzie przekazywał bezpośrednio z urzędu wojewody). Kwota ta wesprze inwestycje na 8 drogach powiatowych i 16 gminnych. Ich łączna długość to 29 km.

Średnia wysokość dofinansowania to 50 proc.,  w przypadku subregionu warszawskiego od 50 do 80 proc. kosztów. 

Ponad 600 mln zł w tym roku 

W tym roku na terenie Mazowsza do podziału są 622 mln zł. To kwota nieporównywalnie wyższa w stosunku do lat poprzednich, kiedy nie przekraczała ona 100 mln zł.

Przekazane dziś przez wojewodę mazowieckiego promesy dotyczą wniosków składanych w roku ubiegłym. Obecnie trwają prace związane z analizą wniosków złożonych do 12 kwietnia tego roku. Jak poinformował dziś wojewoda, z terenu województwa mazowieckiego wpłynęło ich 490. – Do tej pory przeanalizowanych zostało około 200 wniosków – poinformował wojewoda, Zdzisław Sipiera.

Jak mówił, czas na przekazanie do premiera listy wniosków rekomendowanych do dofinansowania mija 13 lipca. – Nie chcemy wykorzystywać tego okresu do końca. Decyzje będą podejmowane wcześniej, tak by w najbliższym czasie informacja trafiła do samorządowców – zapewniał Z. Sipiera.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony