Partnerzy serwisu:

Mazowieckie: Umowa na koncepcję poszerzenia A2 podpisana

Leonard Dolecki 29.03.2019

Mazowieckie: Umowa na koncepcję poszerzenia A2 podpisana
fot. GDDKiA
Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowę z firmą Transprojekt Gdański na opracowanie elementów koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na poszerzenie autostrady A2 na odcinku granica województw łódzkiego/mazowieckiego – węzeł Konotopa (bez węzła) o dodatkowe pasy ruchu.
A2 w województwie mazowieckim

Na realizację zadania wykonawca ma 19 miesięcy. Oznacza to, że prace potrwają do listopada 2020 roku. Wartość umowy to 3,389 mln zł. Wykonawca ma zaprojektować dodatkowe pasy ruchu po wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady A2 na terenie województwa mazowieckiego na długości ok. 43 km. Projektant wykorzysta pod dobudowę pasów ruchu szeroki pas dzielący, który został wybudowany podczas realizacji autostrady.

Docelowo A2 będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków dwie jezdnie po 4 pasy ruchu, natomiast dalszy odcinek do granicy województwa mazowieckiego będzie posiadał 2 jezdnie po 3 pasy ruchu.

W wydarzeniu wziął udział m.in. minister infrastruktury. – Musimy zrobić wszystko aby zapobiec tej ilości wypadków, czy zdarzeń drogowych do których dochodzi na tej drodze z uwagi na duże natężenie ruchu, które dochodzi czasami do 60 tys. pojazdów na dobę – powiedział podczas wydarzenia Andrzej Adamczyk, szef MI.

Duża Obwodnica Warszawy

– To jest dobra okazja, żeby wziąć na siebie kolejne zobowiązanie. Rozpoczynamy prace przygotowawcze do rozpoczęcia przygotowań formalnych do budowy Dużej Obwodnicy Warszawy, czyli trasy roboczo nazywanej A50. Będzie to duży ring wokół Warszawy – zadeklarował szef resortu infrastruktury.

Jak zaznaczał Andrzej Adamczyk – to rozwiązanie będzie niezwykle istotne i niezbędne w obszarze transportu dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. – Wszystko wskazuje, że Centralny Port Komunikacyjny powstanie w zakładanych terminach – nadmieniał minister.

A2 Warszawa – Łódź

Dzisiejsze wydarzenie oznacza, że cała autostrada A2 między Warszawą a Łodzią ma już wykonawców koncepcji jej poszerzenia. W pierwszej połowie marca br. łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowę na realizację takiego samego zadania na odcinków w województwie łódzkim. Zadanie również zostało powierzone firmie Transporjekt Gdański, a w tym przypadku kontrakt opiewa na 2,48 mln zł.
 

Zbliżający się koniec utrudnień w Pruszkowie

– Mam nadzieję, że 2025 roku będą tu już trzy pasy ruchu. Natomiast już w wakacje kierowcy pojadą A2 bez zwężenia w Pruszkowie – mówił Tomasz Żuchowski, pełniący obowiązku Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Nieczynny Punkt Poboru Opłat (PPO) w Pruszkowie od lat utrudnia przejazd autostradą A2. Obecnie trwają prace dotyczące jego rozbiórki i przebudowy drogi w tym miejscu do pełnego przekroju autostradowego. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Drogowych Grójec. Planowy termin ich zakończenia to 30 czerwca br.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony