Partnerzy serwisu:

Mazowsze. Blisko 500 wniosków o dotacje na drogi

Elżbieta Pałys 29.04.2019

Mazowsze. Blisko 500 wniosków o dotacje na drogi
fot. David Stowell, commons.wikimedia.org, CCA
Do Urzędu Wojewódzkiego Województwa Mazowieckiego wpłynęło 490 wniosków o dotacje na drogi lokalne w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Teraz trwają jeszcze ich korekty i sprostowania.
Przyjmowanie wniosków zakończyło się 12 kwietnia. W ramach FDS dofinansowane mogą być zadania polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dróg powiatowych i gminnych. Dotacje będą także przekazywane na drogi o znaczeniu obronnym.

Samorządy mogą otrzymać dofinansowanie do wysokości 80% przewidywanych kosztów realizacji zadania. Na razie nie wiadomo jaka kwota dotacji zostanie przekazana na dofinansowanie zgłoszonych przez samorządy zadań. – Formularz wniosku nie przewidywał wskazania wnioskowanej kwoty dotacji. Zgodnie z ustawą o Funduszu Dróg Samorządowych, wysokość dofinansowania poszczególnych zadań określana jest przez Komisję na etapie sporządzania listy zadań rekomendowanych do dofinansowania – informuje biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego.

Jeśli cała pula środków nie zostanie wyczerpana w ramach jednego naboru – Mazowsze ma ponad 497 mln zł na zadania jednoroczne i ponad 122 mln zł na inwestycje wieloletnie – wojewoda będzie mógł ogłosić kolejny nabór, przy czym ustawa nie wskazuje ile razy ta procedura może być powtarzana.

Obecnie na zatwierdzenie przez ministra infrastruktury czeka także lista zadań rekomendowanych do dofinansowania w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na rok 2019. W województwie mazowieckim do dofinansowania zakwalifikowano 70 wniosków, zarekomendowanych przez Wojewodę Mazowieckiego. Wśród nich 43 inwestycje dotyczą dróg gminnych (50,78 km), a 27 dróg powiatowych (71,63 km). W sumie dofinansowanie tych zadań wynosi łącznie 124,583 mln zł.

Wspomniane 70 wniosków rekomendowanych wybrano spośród 180 wniosków złożonych jesienią 2018 r. przez samorządy. Natomiast w ramach Rządowego programu na rzecz rozwoju i konkurencyjności regionów poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej – złożonych 312 wniosków. Teraz wniosków jest aż 490. Jednak jak zaznacza biuro prasowe wojewody, tym razem limit inny był limit wniosków możliwy do złożenia przez samorządy. Gminy mogły złożyć dwa wnioski zamiast jednego, natomiast powiaty ziemskie i miasta na prawach powiatu trzy wnioski zamiast dwóch.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony