Partnerzy serwisu:

MIB bez sprecyzowanego planu co do systemu poboru opłat. Czy jesienią będzie przetarg?

Leonard Dolecki 10.08.2016

MIB bez sprecyzowanego planu co do systemu poboru opłat. Czy jesienią będzie przetarg?
fot. GDDKiA
– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to późną jesienią powinien ruszyć przetarg na wykonanie systemu poboru opłat – mówi portalowi „RynekInfrastruktury.pl” wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Zaznacza jednak, że nie wiadomo jaki kształt będzie miało zamówienie. Obecnie w GDDKiA i w MIB trwają analizy.
Trwające analizy

Według przedstawiciela Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa przetarg na nowy system poboru opłat powinien zostać ogłoszony późną jesienią. – Czekamy na analizę Banku Światowego, który ma oszacować jaki system będzie najlepszy. Następnie zorganizujemy konferencję, na której sprawdzimy jakie propozycje ma rynek – mówi Jerzy Szmit.

Umowa z firmą Kapsch Telematic Services kończy się w 2018roku. Jednak mimo tego, że sprawa jest już omawiana bardzo długo MIB nie ma planu co do nowego e-myta. – Obecnie w ministerstwie trwają prace analityczne. Nie mamy jeszcze sprecyzowanych założeń jak będzie wyglądało zamówienie – komentuje wiceszef resortu.

Prace w GDDKiA

Prace przygotowawcze do wszczęcia postępowania przetargowego na operatora elektronicznego systemu poboru opłat trwają zarówno po stronie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, jak i GDDKiA. – Dokładna data publikacji ogłoszenia nie jest jeszcze znana, gdyż decyzja w tym zakresie jest uzależniona m. in. od uzgodnienia wszystkich założeń odnośnie nowego systemu. W tym momencie nie jest jeszcze znany docelowy kształt przyszłego systemu poboru opłat na drogach zarządzanych przez GDDKiA. Obecnie, w resorcie, trwają nad tym prace analityczne – mówi portalowi „RynekInfrastruktury.pl” Łuksza Jóźwiak z GDDKiA.

– Zakładamy, że wybudowana już infrastruktura systemu viaTOLL powinna być wykorzystana w jak największym stopniu. Istotne jest także zapewnienie maksymalnej elastyczności systemu, umożliwiającej w przyszłości wprowadzanie modyfikacji – dodaje Jóźwiak.

Ważne wpływy

– System poboru opłat jest bardzo ważny z uwagi na to, że cały zysk z niego trafia do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowana jest budowa dróg. Ten fundusz jest niestety mocno zadłużony – mówi Szmit.

O tym czynniku nie zapomina w swoich pracach także Generalna Dyrekcja. – Równie istotne jest, aby system, przy możliwie niskich nakładach, zapewniał wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego na założonym poziomie oraz był łatwy w obsłudze i sprawiedliwy dla użytkowników – komentuje przedstawiciel GDDKiA.

O tym jaki pomysł na nowy system poboru opłat mają eksperci z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego możecie przeczytać tu:
Drogi powinni utrzymywać kierowcy. Eksperci chcą zwiększenia ilości tras płatnych
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pobór opłat
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony