Partnerzy serwisu:

Michał Kurtyka: Polska chce niskiej emisyjności i czystych miast

Magdalena Romanowska 21.11.2019

Michał Kurtyka: Polska chce niskiej emisyjności i czystych miast
fot. gov.pl
− To bardzo symboliczne, że Polska jest gospodarzem Global e-Mobility Forum zaledwie kilka dni po utworzeniu w Polsce Ministerstwa Klimatu – mówił minister klimatu Michał Kurtyka podczas otwarcia międzynarodowej konferencji Global e-Mobility Forum w Warszawie. Minister powitał zaproszonych gości i zachęcił do dyskusji na temat nowych rozwiązań w elektromobilości. W otwarciu wydarzenia wzięli udział także premier Mateusz Morawiecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Karol Okoński oraz Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.
Uczestników z całej Europy powitał na Global e-Mobility Forum premier Mateusz Morawiecki. Konferencja odbywająca się 21 listopada w Warszawie jest jednym z większych wydarzeń poświęconych elektromobilności na świecie.

− Nasza przygoda z elektromobilnością rozpoczęła się w 2016 roku i od tamtej pory to zagadnienie pozostaje jednym z ważniejszych zadań rządu. Polska jest światowym liderem w wielu aspektach dotyczących elektromobilności. Przygotowaliśmy między innymi ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która jest ustawą pionierską – mówił premier.

Podczas otwarcia konferencji przemówił również nowy minister klimatu Michał Kurtyka. Mówił o on o symbolicznym charakterze tego wydarzenia, które ma miejsce zaledwie kilka dni po tym, jak zostało w Polsce utworzone Ministerstwo Klimatu.

− Wierzę, że Warszawa stała się dziś europejską stolicą elektromobilności nie bez powodu. Mamy w Polsce ogromne aspiracje, aby żyć w niskoemisyjnym środowisku, w czystych miastach. Dlatego ceny elektryków spadają i będą spadać. Dlatego inwestujemy w rozwiniętą i ogólnodostępną infrastrukturę ładowania e-samochodów. W przyszłym roku powstanie w Polsce 6 tys. szybkich i 4 tys. wolnych stacji ładowania – zapewniał Michał Kurtyka.

Minister klimatu wspomniał też elektromobilności w sektorze transportu publicznego. W Polsce w 2019 liczba elektrycznych autobusów w Polskich miastach zwiększyła się 11 razy. Zaznaczał, że zwiększa się nie tylko ogólna liczba elektrycznych autobusów w komunikacji miejskiej, ale także liczba miast, która decyduje się na ich wprowadzenie.

− Już 24 polskie miasta korzystają z autobusów napędzanych energią elektryczną. Z dumą mogę też dodać, że prestiżowy tytuł „Bus of the Year 2017” przyznawany przez Association of Commercial Vehicle Editors został przyznany właśnie polskiemu autobusowi elektrycznemu Solaris.

Głos podczas otwarcia konferencji zabrał też Jonathan Knott, który odczytał list George’a Freemana, brytyjskiego ministra transportu. W liście polityk wyraził wdzięczność za współpracę Polski z Wielką Brytanią i zaznaczył, że nie mógł zjawić się na Forum osobiście, gdyś w jego kraju trwają obecnie wybory.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony