Partnerzy serwisu:

Mierzeja będzie przekopana w Nowym Świecie

Leonard Dolecki 23.02.2016

Mierzeja będzie przekopana w Nowym Świecie
fot. mierzeja-relax.pl
Miejscowość Nowy Świat okazała się najkorzystniejsza dla lokalizacji przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Jak informuje PAP – rząd chce, aby inwestycja była gotowa w latach 2021-2022. Koszt jej realizacji szacuje się na 656 mln zł.
Przekop przez mierzeję był jednym z tematów posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Gdyni. Plany zakładają, że kanał, który ma połączyć Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską będzie miał 1,1 km długości i 5 metrów głębokości. Dotychczasowe analizy wykazują, że najkorzystniejsza lokalizacja przekopu jest w Nowym Świecie.

Wszystko zależy od projektu

Według założeń kanał może być oddany do użytku w latach 2021-2022. Najwięcej jednak zależy od tego jak długo będzie trwało przygotowanie raportu oddziaływania na środowisko, projektu i studium wykonalności. – Samo wykonanie nie będzie nastręczało aż tak dużo problemów, dlatego cały proces jest uzależniony od pierwszej części projektowej i dokumentacyjnej – mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk.

– Zakładamy, że ten pierwszy okres realizacji projektu potrwa dwa lata, ale jesteśmy w stanie realnie skrócić go do roku, przy czym ostateczne decyzje zostaną podjęte po przyjęciu raportu oddziaływania na środowisko – tłumaczył Gróbarczyk.

Kanał zaktywizuje Polskę Wschodnią

Na temat kanału prowadzone są intensywne rozmowy z KE, od której inwestycja dostała już zielone światło. Dodatkowo głównym celem projektu jest działanie na rzecz portu w Elblągu. – Projekt zakłada, że cała Polska wschodnia i środkowa będzie korzystała z tego portu, jak również cały obszar związany z nowo projektowanym korytarzem Via Carpatia – mówił szef resortu. – Te możliwości rozciągają się przede wszystkim o naszych wschodnich sąsiadów i tutaj już mamy umówionych kilka spotkań z Ukrainą, która jest żywo zainteresowana propozycjami, jeśli chodzi o port w Elblągu – dodał.

Według posłów PiS, koszt budowy kanału ma się zwrócić do roku 2045. Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor ds. technicznych Urzędu Morskiego w Gdyni podczas posiedzenia komisji podała, że rozpoczęcie budowy jest planowane na 2018 rok. Poinformowała, że w ramach inwestycji zbudowane mają być dwa mosty zwodzone, które mają zapewnić stały ruch pojazdów. Dodała, że dzięki przekopowi droga morska relacji Elbląg-Trójmiasto skróci się o 52 mile morskie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony