Partnerzy serwisu:

Mieszkańcy Siedlec nie mogą doczekać się tunelu pod dworcem

Łukasz Pastor 24.11.2015

Mieszkańcy Siedlec nie mogą doczekać się tunelu pod dworcem
fot. ŁP
Już po raz siódmy władze Siedlec przesunęły termin otwarcia ofert w przetargu na wybudowanie infrastruktury drogowej w wykonywanym przez kolej tunelu pod remontowaną stacją. Jak tłumaczą miejscy urzędnicy, są dwa powody opóźnienia przy realizacji tej inwestycji. Z ostatnich informacji wynika, że tunel miałby zostać oddany do użytku w roku 2017 lub 2018.
Tunel, w ramach porozumienia zawartego przez siedlecki ratusz i PKP Polskie Linie Kolejowe, ma zostać wybudowany w stanie surowym przez kolejarzy. Miasto we własnym zakresie ma natomiast wyposażyć go w infrastrukturę drogową i zintegrować z istniejącym układem drogowym Siedlec. W zakresie realizacji tej inwestycji pojawiły się jednak problemy, które - jak zapewniają miejscy urzędnicy - nie są zależne od nich.
Pierwsza sprawa to opóźnienie na placu budowy siedleckiej stacji kolejowej.

Modernizowana w ramach budowy CLS Łuków stacja miała zostać oddana do użytku w połowie 2015 roku. Wtedy też kolej miała oficjalnie przekazać miastu tunel. Termin jego przekazania był już kilkakrotnie przesuwany i ostatecznie podawana jest data 31 grudnia 2015 roku. Jest jednak jeszcze drugi powód, który uniemożliwia rozpoczęcie inwestycji.  Wciąż nie ma naborów na unijne środki w ramach tzw. Regionalnego Instrumentu Terytorialnego (RIT) na Mazowszu. Okazuje się, że unijni urzędnicy mają wątpliwości co do niektórych projektów wpisanych w siedlecki RIT. A dopóki te wątpliwości nie zostaną rozstrzygnięte, nie będzie naborów.

Miasto prawie gotowe

– Optymistycznie czekamy i przygotowujemy się. Z naszej strony mamy już gotową dokumentację i komplet zezwoleń. Na pewno zdążymy z przygotowaniem dokumentacji i wniosków, a to jest dla nas najważniejsze. Pamiętajmy, że z wnioskami unijnymi wiąże się ogromna odpowiedzialność - tłumaczy wiceprezydent Siedlec Jarosław Głowacki. – Dla nas momentem kluczowym dla inwestycji będzie podpisanie umowy na finansowanie tego projektu ze środków unijnych. Pamiętajmy, że dotychczas poważne środki już zaangażowaliśmy, ale był to etap dokumentacji – dodaje. – Opóźnił się nabór i opóźnia się rozstrzygnięcie przetargu na wyłonienie wykonawcy. Trzeba też jednak pamiętać, że cała inwestycja uzależniona jest od uzyskania finansowania na budowę. Jestem przekonany, że to finansowanie będzie – podkreśla Jarosław Głowacki.

Wcześniej była kładka

Tunel powstaje w miejscu, w którym przez ponad sto lat znajdowała się kładka dla pieszych. Kładkę, w związku z przebudową stacji i planami budowy tunelu, zdemontowano. Kolejne drogowe połączenie ułatwi mieszkańcom komunikację pomiędzy północną a południową częścią miasta i jednocześnie odkorkuje dotychczasowe trasy łączące obie strony Siedlec.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dworce kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony