Partner serwisu

Miliard złotych zysku Lotosu za II kwartał

inf. pras oprac. JM 13.08.2021

Miliard złotych zysku Lotosu za II kwartał
fot. Lotos
Grupa Lotos podsumowała II kwartał 2021 roku. Koncern wypracował 1,06 mld zł zysku netto.
Jak informuje Lotos w komunikacie, oczyszczony wynik EBITDA LIFO Grupy Kapitałowej Lotos za II kwartał 2021 rok wyniósł 0,98 mld zł. Jednym z elementów, który pozytywnie wpłynął na taki wynik, był tzw. efekt „tanich warstw ropy naftowej”. Spółka szacuje, że wspomniany wyżej wskaźnik był dzięki temu wyższy o ~0,09 mld zł. Odnotować należy przychody ze sprzedaży na poziomie 7,4 mld zł (+75% r/r).

Spółka podkreśla, że całego sektora są w dużym stopniu odzwierciedleniem warunków rynkowych w skali globalnej. W przypadku segmentu wydobywczego w pierwszym półroczu należy odnotować wyraźne odbicie i wzrosty notowań ropy naftowej. W efekcie w II kwartale 2021 roku średnia cena ropy Brent wyniosła 68,96 USD/bbl i była wyższa o 13% kw./kw. oraz o 132% r/r. Ceny gazu ziemnego wg UK National Balancing Point osiągnęły wieloletnie maksima, zwyżkując o 32% kw./kw. oraz o 463% r/r.

Wynik segmentu produkcji i handlu wsparły natomiast m.in. rekordowo wysokie notowania olejów bazowych. W raportowanym okresie charakteryzowały się one znacząco wyższą r/r, a także kw./kw. marżowością w związku z ich ograniczoną dostępnością na rynku spowodowaną niskim wykorzystaniem mocy rafineryjnych globalnie - podkreśla Lotos.

Opłacalność morskiego eksportu i ożywienie budownictwa drogowego

W II kwartale 2021 roku utrzymała się opłacalność morskiego eksportu benzyny surowej, dlatego Lotos, dzięki położeniu rafinerii nad Morzem Bałtyckim, szybko i elastycznie reagował na zwiększony popyt i okazje rynkowe w eksporcie. Ponadto II kwartał 2021 był okresem ożywienia w branży budownictwa drogowego, związanego z rozpoczęciem sezonu prac infrastrukturalnych i sprzyjających warunków atmosferycznych przy utrzymujących się atrakcyjnych cenach asfaltu, dlatego portfel produktów ciężkich Lotos był istotnie przeważony asfaltami vs. HSFO - informuje spółka.

Jednocześnie poziom konsumpcji na krajowym rynku paliw od początku 2021 roku systematycznie się odbudowywał po ograniczeniach związanych z pandemią COVID-19. Wzrost zapotrzebowania na benzynę po 6 miesiącach osiągnął w Polsce dynamikę +10%. O 8% wzrosła konsumpcja oleju napędowego. Ożywienie na rynku wynika między innymi ze wzmożonej mobilności osób ze względu na stopniowe luzowanie w Polsce obostrzeń pandemicznych, a także długi weekend majowy i początek wakacji oraz sezonu urlopowego. Co więcej, w II kwartale 2021 roku korzystne warunki sprzedaży na krajowym rynku w stosunku do parytetu importowego, wspierały uzyskiwane premie w hurtowej sprzedaży benzyn - poinformowała Grupa Lotos.

Inwestycje w wodór


W II kwartale 2021 roku Grupa LOTOS finalizowała szereg projektów rozwojowych. Jednym z nich jest Węzeł Odzysku Wodoru, którego celem jest zwiększenie produkcji wodoru, LPG oraz benzyny surowej w puli uzysków rafinerii został przekazany do użytkowania w maju 2021 roku. Kolejną instalacją, oddaną do użytkowania również w maju 2021 roku, był czwarty nalewak bramowy. Infrastruktura ta zwiększa możliwości ekspedycyjne paliw z rozbudowanej o instalacje Projektu EFRA rafinerii o 2,2 mln ton diesla i benzyny rocznie.

Z początkiem 2021 roku spółka wdrożyła do realizacji projekt Pure H2 w zakresie budowy instalacji do oczyszczania wodoru oraz instalacji do jego dystrybucji do bateriowozów (tj. pojazdów do transportu sprężonego wodoru). W II kwartale trwały prace projektowe związane z instalacją doczyszczania wodoru oraz stacją sprężania i dystrybucji wodoru, a także rozpoznanie rynku dostawców bateriowozów.

W przypadku projektu HBO (tzn. Hydrokrakingowego Bloku Olejowego) aktualnie przygotowywane są dokumenty potrzebne do uzyskania finalnej decyzji inwestycyjnej oraz kontynuowane są prace związane z aranżacją finansowania tej inwestycji.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
#Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony