Partner serwisu

Miliardy na dodatkowe inwestycje drogowe i kolejowe w 2020 roku

Łukasz Malinowski 26.08.2020

Miliardy na dodatkowe inwestycje drogowe i kolejowe w 2020 roku
fot.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19, który zakłada m.in. zwiększenie środków na inwestycje realizowane z Funduszu Dróg Samorządowych oraz dofinansowanie Polskich Linii Kolejowych.
W komunikacie na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów możemy przeczytać, że rząd przekazując dodatkowe środki chce przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii. Inwestycje te mają pomóc Polsce w powrocie na ścieżkę szybkiego wzrosty gospodarczego.

Środki na Fundusz Dróg Samorządowych (FDS)

W 2020 roku planowane jest zwiększenie dotacji do FDS na dofinansowanie inwestycji na drogach samorządowych o 3,8 mld zł, Wcześniej przekazane zostanie także 1,1 mld zł przewidziane na 2021 r. Jak podkreśla KPRM Fundusz jest ważnym mechanizmem wspierającym samorządy w rozwijaniu infrastruktury drogowej. Na rozwiązaniu tym skorzystają także firmy budowlane.

– Przyspieszanie wydatków i wzrost środków na inwestycje w ramach Funduszu przychodzi w dobrym momencie. Małe, lokalne firmy obawiają się o swoją przyszłość, gdyż odczuwają już ograniczanie inwestycyjnych wydatków przez samorządy a sytuacja niestety będzie się pogarszać – mówi Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Wsparcie dla PKP Polskich Linii Kolejowych

Z budżetu państwa przekazane zostanie 850 mln zł na podwyższenie kapitału zakładowego PKP PLK SA. Wsparcie zostanie przeznaczone na zakup środków trwałych, takich jak maszyny, urządzenia lub nieruchomości. Rząd uważa, że dzięki temu zwiększy się potencjał inwestycyjny spółek zależnych PLK SA i staną się one atrakcyjnym partnerem w dużych kontraktach lub samodzielnym podmiotem przy mniejszych inwestycjach.

Rząd przekaże także 1 mld zł do PKP PLK na zadania związane z budową, przebudową, rozbudową lub modernizacją przystanków kolejowych oraz infrastrukturą towarzyszącą. Rozwiązanie to umożliwi realizację Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020-2025, którego wykonawcą będzie PLK. Realizacja programu ma zwiększyć mobilność społeczeństwa oraz umożliwić polskim firmom budowlanym start w postępowaniach przetargowych.

– Wzrost potencjału sprzętowego spółek PLK będzie dobrą odpowiedzią na przybywające kilometry zmodernizowanych linii po to, by właściwym sprzętem utrzymywać ich stan niepogorszonym. Kolejny miliard dla zarządcy infrastruktury jest konsekwencją pokrycia kosztów nowego programu ogłoszonego podczas kampanii prezydenckiej. Mam nadzieję, że znajdą się wkrótce także środki pozwalające pokryć PLK obniżenie stawek za dostęp do infrastruktury dla przewoźników towarowych – wyjaśnia Furgalski.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Drogi samorządowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony