Partnerzy serwisu:

Miliony euro na A1 z Częstochowy do Pyrzowic

Elżbieta Pałys 23.01.2017

Miliony euro na A1 z Częstochowy do Pyrzowic
fot. GDDKiA
Komisja Europejska przeznaczy 315 mln euro na autostradę A1 z Częstochowy do Pyrzowic – podała Polska Agencja Prasowa. Pieniądze zasilą trasę będącą w budowie od 2015 roku. 
„Bezproblemowe połączenia w całej UE pozwalają lokalnym gospodarkom utrzymywać konkurencyjność i przynoszą konkretne, pozytywne zmiany w życiu codziennym obywateli” – stwierdziła, cytowana przez PAP komisarz ds. polityki regionalnej, Corina Cretu.

Autostrada A1 między Pyrzowicami a Częstochowa jest w trakcie realizacji od 2015 roku. Podzielono ją na 4 odcinki. Fragment między węzłem Rząsawa i blachownia liczy ok. 20 km. Realizuje go Salini. To część zachdoniej obwodnicy Częstochowy. Dalej, niespełna 5-kilometrowy fragment między Blachownią i węzłem Zawodzie realizuje Berger-Bau. Trzeci odcinek, Zawodzie – Woźniki, liczy ponad 16 km, a wykonuje go Strabag. Ten sam wykonawca realizuje także ostatni, piętnastokilometrowy odcinek Woźniki – Pyrzowice.

Koszt całej inwestycji to 2,6 mld zł. Trasa będzie oddawana w latach 2018 - 2019. 

Na terenie całego kraju łącząca północ z południem kraju autostrada A1 powinna mieć 586 km, z czego obecnie w eksploatacji jest 430 km. W ubiegłym roku oddano 40 km jedynki między Strykowem i Tuszynem. W budowie jest ok. 56 km. Do wybudowania pozostał jeszcze fragment między Piotrkowem a Częstochową. Przetarg na ten ostatni fragment ma być ogłoszony – według deklaracji wiceministra infrastruktury i budownictwa – w ciągu najbliższego miesiąca, najdalej dwóch.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony