Partnerzy serwisu:

Milton Keynes. Podlondyńskie miasto wiedzie prym w elektromobilności

Magdalena Romanowska 24.11.2019

Milton Keynes. Podlondyńskie miasto wiedzie prym w elektromobilności
fot. evexperiencecentre.co.uk
Milton Keynes, brytyjskie miasto zlokalizowane w połowie drogi między Londynem i Birmingham, choć powstało dopiero w latach 60. XX wieku, jest jednym z głównych popularyzatorów elektrycznego transportu. Efekty swoich starań w zakresie elektromobilności zaprezentowała podczas Global e-Mobility Forum Victoria Jersova, Senior Transport Planner w Milton Keynes.
Brytyjskie miasto Milton Keynes jest niezwykłe z wielu powodów. Obecnie położone na dawnych obszarach wiejskich w hrabstwie Buckinghamshire, nie istniało do 1967 roku. Rząd brytyjski zadecydował o utworzeniu nowego miasta, aby zmniejszyć gęstość zaludnienia Londynu i Birmingham. Lokalizacja miała uczynić miasto samodzielnym centrum o znaczeniu ponadlokalnym.

Ośrodek ten został zaplanowany tak, aby jego plan odpowiadał koncepcji miasta-ogrodu. Nie ma w nim jednoznacznego centrum, a efekty miejskie są rozłożone równomiernie w całym mieście. Układ ulic zaplanowano na prostokątnej siatce w układzie hierarchicznym, z założeniem, że najważniejsze z nich nie są od siebie oddalone dalej niż o kilometr. W Milton Keynes skrzyżowania to w większości ronda, a znaczna część ulic jest oddzielona od terenów zabudowanych pasami zieleni lub drzewami.

W 2016 roku Milton Keynes znalazło się wśród beneficjentów rządowego programu Go Ultra Low, mającego na celu zachęcenie lokalnych społeczności do korzystania z ekologicznego transportu. Oprócz MK w programie zostały dofinansowane Londyn, Bristol i Nottingham.

Granty miały umożliwić miastom budowę stacji ładowania EV, osobnych pasów drogowych, z których obok transportu publicznego będą mogli korzystać właściciele elektryków. Budżet zakładał też utworzenie stref bezpłatnego parkowania dla EV, w tym w ramach tzw. carportów, na dachach których umieszczone są panele fotowoltaiczne.

Jako beneficjent programu miasto otrzymało ponad 9 mln funtów, z czego 2,3 mln funtów zaplanowano na budowę około 200 ładowarek przy autostradach i około 50 ładowarek przy obiektach sportowych, hotelach i restauracjach. Do chwili obecnej udało się uruchomić 138 publicznych punktów ładowania. W kwietniu 2019 roku BBC's Shared Data Unit ogłosiło, że Milton Keynes jest miastem z największą liczbą punktów ładowania samochodów elektrycznych w Wielkiej Brytanii 

Warto nadmienić, że liczba ludności w Milton Keynes wynosi ok. 180 tys., czyli jest porównywalna do liczby ludności Zabrza czy Tomaszowa Mazowieckiego.

Jak mówiła Victoria Jersova podczas Global e-Mobility Forum, od 2014 roku miastu udało się zmniejszyć emisję CO2 o 26%, jednak nadal generuje około 1,380 kt CO2 rocznie. Celem miasta jest zerowa emisyjność. Aby ją osiągnąć, miasto chce inwestować w autonomiczne pojazdy, zupełnie zrezygnować z paliw kopalnych i zupełne zelektryfikowanie transportu publicznego. Obecnie w mieście funkcjonuje jedna w pełni elektryczna linia (route 7). Autobusy kursują na niej od 7-19 i pokonują 250 km dziennie.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony