Partnerzy serwisu:

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podsumowuje 3 lata funkcjonowania

Redakcja 07.12.2018

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podsumowuje 3 lata funkcjonowania
fot. MGMiŻŚ
– Jednym z największych sukcesów jest rozwój naszych portów – mówił podczas podsumowującej konferencji minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Jednym z największych sukcesów resortu byłą organizacja Światowych Dni Morza.
Porty

– Jednym z największych sukcesów jest rozwój naszych portów. 87 mln przeładunków jest rekordem, który daje ogromną szansę na dalszy rozwój. Jeszcze kilka lat temu nikt nie wierzył, że polskie porty mogą osiągać takie sukcesy. Mamy nadzieję, że w tym roku przekroczymy symboliczną liczbę 100 mln. Z działalności przeładunkowej portów do budżetu państwa trafia 25 mld zł – mówił Minister Gróbarczyk w czasie konferencji.

Obecnie polskie porty notują rekordowe wyniki przeładunków. Porty w Gdańsku, Gdyni oraz Szczecinie i Świnoujściu w 2018 roku będą mogły pochwalić się takimi wynikami, jakich jeszcze nigdy nie osiągnęły.

Wydarzenia

Podczas konferencji zaprezentowany został film, który przekrojowo pokazywał największe osiągnięcia MGMiŻŚ. Wśród nich znalazła się m.in.: organizacja Światowych Dni Morza.
– Gdy przedstawiałem raport za Światowe Dni Morza w Szczecinie, Kitack Lim Sekretarz Generalny IMO podziękował Polsce za tak profesjonalną i najlepszą dotychczas organizację ŚDM. W przyszłym roku chcemy dołączyć do Rady IMO, dlatego z zaangażowaniem budujemy poparcie naszej kandydatury przez inne kraje. – podkreślił Minister.

Edukacja morska

Minister Gróbarczyk wspomniał także o rozwijającej się edukacji morskiej. – Jesteśmy dumni, że Akademia Morska w Gdyni weszła na nowy poziom stając się uniwersytetem. Jedynym Uniwersytetem Morskim w tej części Europy – zaznaczył. – Warto też wspomnieć o Akademii Morskiej w Szczecinie. Obie uczelnie co roku nie narzekają na brak chętnych – dodał.

Plany na przyszłość

Minister mówił również o planach resortu na przyszłość. Jedną z od dawna podawanych za priorytet jest kwestia związana z rozwojem żeglugi śródlądowej. Obecnie trwają konsultacje harmonogramu prac Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Ostateczna wersja dokumentu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko ma być gotowa w pierwszym kwartale 2021 roku.

Kolejnym celem ma być budowa przekopu Mierzei Wiślanej. Przed październikową turą wyborów samorządowych symbolicznie wbity został ostatni kołek tyczący inwestycję. W wydarzeniu brał udział m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Według ostatnich informacji podanych przez Marka Gróbarczyka przetarg na realizację przedsięwzięcia może zostać ogłoszony jeszcze w 2018 roku (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony