Partner serwisu

Ministerstwo o uchwale przeładunkowej. Bez konkretów

Roman Czubiński 25.08.2022

Ministerstwo o uchwale przeładunkowej. Bez konkretów
Przeładunek węgla w porciefot. OT Logistics
Rząd nie przekazuje konkretnych informacji na temat szczegółów „uchwały przeładunkowej”. Nie wiadomo, jakie dokładnie obowiązki nakłada ona na zarządców portów ani jakie inwestycje zostaną przeprowadzone. Czasu do sezonu grzewczego zostało tymczasem coraz mniej.
26 lipca rząd przyjął uchwałę w sprawie zabezpieczenia zdolności przeładunkowych węgla przez podmioty zarządzające portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Jej cel to przygotowanie polskich portów do zwiększonych przeładunków węgla – istotne wobec wprowadzenia embarga na import węgla z Rosji, który w ostatnich latach szybko rósł i odpowiadał za dużą część polskiego miksu energetycznego. Nie wiadomo jednak, do czego w praktyce obliguje ona władze portów – zwłaszcza tych największych, w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu.

Wysłaliśmy do Ministerstwa Infrastruktury pytania o związane z uchwałą obowiązki zarządców portów. Spytaliśmy, czy ich władze otrzymają dodatkowe środki, konieczne do sfinansowania koniecznych inwestycji. Na liście naszych pytań były też te o okres obowiązywania uchwały, stopień gotowości polskich portów do zwiększonych przeładunków węgla, istniejące możliwości szybkiego zwiększenia mocy przeładunkowych oraz o ewentualne bariery w tym zakresie.

Niestety, odpowiedzi, które otrzymaliśmy, są bardzo ogólnikowe. – Zdolności przeładunkowe węgla w polskich portach morskich mogą zostać zwiększone za sprawą inwestycji infrastrukturalnych i suprastrukturalnych, takich jak: przebudowa istniejących oraz budowa nowych nabrzeży i utworzenie nowych terminali przeładunkowych, modernizacja placów składowych, rozbudowa infrastruktury kolejowej czy zakup i instalacja nowych urządzeń przeładunkowych – odpisał rzecznik prasowy MI Szymon Huptyś.

– Ponadto uchwała przewiduje możliwość wykorzystania portów morskich Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej, a także innych dostępnych portów morskich w celu zabezpieczenia dodatkowych zdolności przeładunkowych węgla – dodał przedstawiciel resortu. Na pytanie o szczegóły roli, jaką mogą odegrać porty państw bałtyckich, również nie odpowiedział.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony