Partnerzy serwisu:

Ministerstwo ogranicza obowiązek pieczętowania

ep. 16.08.2019

Ministerstwo ogranicza obowiązek pieczętowania
fot. pixabay.com/pl/users/Brett_Hondow
Będzie mniej tuszu i mniej biurokracji – zapowiada Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Przedstawiono właśnie kolejne propozycje przepisów, które usuwają obowiązek stosowania pieczątek w procedurach z obszaru budownictwa.
– Na wielkie projekty składa się wiele drobnych kroków. Dziś jesteśmy bliżej ostatecznego celu, jakim jest przegląd i eliminacja wymogu pieczątek w każdym z tych miejsc, w którym nie jest to niezbędne. To uprości i ułatwi życie przedsiębiorcom i obywatelom załatwiającym sprawy urzędowe. Te drobne zmiany są potrzebne i korzystne dla Polaków – mówi cytowany w komunikacie minister Jerzy Kwieciński.

W czerwcu 2018 r. rząd przyjął „Informację dotycząca deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców”. Na tej podstawie ministrowie zostali zobowiązani do uproszczenia procedur poprzez ograniczenie obowiązku pieczętowania tam, gdzie nie jest to niezbędne. Każdy minister miał pod tym kątem przejrzeć akty prawne regulujące podległy mu obszar.

– Odbiurokratyzujemy procedury budowlane. Zmiany to element reformy procesu inwestycyjnego, którą od 2018 r. wprowadzamy w życie – podkreśla cytowany w komunikacie wiceminister Artur Soboń.

Pieczęci nie będą musiały stosować m.in. osoby kierujące pracami geodezyjnymi – rozporządzenie wydane przez ministra inwestycji i rozwoju 29 maja zlikwidowało obowiązek zamieszczania pieczęci na zawiadomieniu o umieszczeniu na nieruchomości znaku geodezyjnego, grawimetrycznego lub magnetycznego.

Z ułatwień mają skorzystać także rzeczoznawcy majątkowi. Podpisywanie operatu szacunkowego ma się odbywać w sposób prosty, szybki i niesformalizowany, bez użycia pieczęci. Odbiorcy wycen nieruchomości będą mili możliwość sprawdzenia, czy operat szacunkowy został sporządzony przez osobę do tego uprawnioną. Zmiana w tym zakresie na razie jest na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

31 lipca weszły w życie zmiany, które likwidują konieczność stosowania pieczęci przez organ pobierający próbkę wyrobu budowlanego oraz laboratorium sporządzające sprawozdanie z badań.

Pieczątki będą zlikwidowane także m.in. w procedurze sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej, czy też w dokumentowaniu przebiegu praktyk zawodowych z obszaru geodezji, kartografii czy szacowania nieruchomości.PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony