Partnerzy serwisu:

Ministerstwo Rozwoju ma plany w zakresie PPP

Redakcja/ep 03.04.2017

Ministerstwo Rozwoju ma plany w zakresie PPP
fot. GDDKiA
Brak wiedzy i doświadczenia wśród przedstawicieli administracji publicznej jest jedną z barier rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego – tak pokazały badania przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Rozwoju. Żeby to zmienić, ministerstwo uruchamia 3-letni projekt edukacyjny skierowany do administracji rządowej i samorządowej.
Plan zakłada przeszkolenie blisko 1,4 tys. pracowników administracji publicznej z ponad 600 urzędów.

– Liczymy na to, że dzięki szkoleniom formuła PPP będzie zdecydowanie częściej wykorzystywana – mówi, cytowany w komunikacie prasowym wiceminister rozwoju, Witold Słowik.

Co ważne, szkolenia obejmą nie tylko urzędników zajmujących się realizacją inwestycji PPP, ale również służby kontrolne, np. Najwyższą Izbę Kontroli, regionalne izby obrachunkowe czy Centralne Biuro Antykorupcyjne.

W ramach przedsięwzięcia MR planuje opracować ponad 20 publikacji poświęconych tematyce PPP. Będą one zawierały m.in. analizy rynku i opisy dobrych praktyk. Zainteresowani otrzymają także wytyczne w zakresie przygotowania projektów PPP, dokumentacji przetargowych, czy wzory umów. Wybrane inwestycje PPP będą mogły liczyć na kompleksowe wsparcie doradcze.

Jak informuje Ministerstwo, szkolenia są tylko jednym z działań podejmowanych w ramach pakietu pod nazwą #PakietDlaPPP.

– Wszystkie te działania zapisaliśmy w projekcie Polityki Rządu w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego – poinformował wiceminister Słowik. Politykę w ubiegłym tygodniu przyjął Stały Komitet Rady Ministrów. W ramach tej polityki przygotowana została baza planowanych projektów PPP w Polsce. Znalazło się na niej 145 inwestycji o wartości 48 mld zł. wśród nich są m.in. przedsięwzięcia drogowe.

W pakiecie #Pakietdla PPP znalazły się także propozycje zmian w prawie, które ułatwią realizację przedsięwzięć w formule PPP i wsparcie doradcze.

Ministerstwo planuje, że w latach 2017-2020 zostanie zawartych 100 nowych umów PPP, a wartość tych umów ma wynieść co najmniej 5 proc. nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym.

Zapowiedziano także, że sektor rządowy do 2020 roku zainicjuje co najmniej 10 postępowań o wybór partnera prywatnego. Sukcesem ma się kończyć 40 proc. wszystkich postępowań – rządowych i samorządowych, w stosunku do 25 proc., które kończą się powodzeniem obecnie.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony