Partnerzy serwisu:

MIR na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego

Edyta Wsół 30.12.2014

MIR na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego
fot. CMSeter, sxc.hu
W Polsce muszą nastąpić systemowe zmiany, konieczne do utworzenia niezależnej instytucji wiodącej ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego – to najważniejsze zalecenie wynikające z pierwszej części raportu Banku Światowego. Przedstawiła go niedawno minister infrastruktury i rozwoju, Maria Wasiak.
Na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju od września tego roku trwa analiza struktur zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego w Polsce. Kompletny raport w tej prawie jest przygotowywany przez Bank Światowy.

W zaprezentowanej części raportu eksperci zwrócili uwagę na interdyscyplinarność tematu BRD i wskazali, że związane z tematem zadania są zbyt rozległe i zróżnicowane, by jednak instytucja mogła samodzielnie je zapewnić.

BŚ uważa, że rozliczne działania konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego wymagają szeregu umiejętności wchodzących w zakres kompetencji i kluczowych ról wielu innych instytucji rządowych: inżynierii, edukacji, ratownictwa oraz nadzoru.

Twórcy raportu rekomendują, by w Polsce wdrożono systemowe zmiany w zakresie organu zarządzającego i stworzenia instytucji wiodącej. Byłaby ona niezależnym podmiotem, który mógłby efektywnie kierować, monitorować i zarządzać bezpieczeństwem ruchu drogowego. Organ ten pozostawałby w sferze kompetencji premiera rządu.

Zaproponowano również rozwiązania pośrednie, spójne z rekomendowanym rozwiązaniem docelowym. Wskazują one na konieczność kompetencyjnego wzmocnienia istniejącej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz jej organu wykonawczego Sekretariatu Krajowej Rady.

Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego do końca roku przedstawi minister infrastruktury i rozwoju, harmonogram wdrożenia rozwiązań rekomendowanych przez Bank Światowy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fotoradary i bezpieczeństwo na drogach
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony