Partner serwisu

Mirbud zakończył projektowanie S74 Kielce – Mniów

Redakcja 05.01.2023

Mirbud zakończył projektowanie S74 Kielce – Mniów
fot. GDDKiA
Do wojewody świętokrzyskiego trafił wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej dla odcinka drogi ekspresowej S74 od Mniowa do Kielc. Droga ma być gotowa do II połowy 2025 roku.
Wykonawcą zadania jest konsorcjum Mirbud i Kobylarnia, a kontrakt został podpisany w marcu 2022 r. Miał wartość 537,7 mln zł.

Inwestycja poprawi komunikację na trasie Łódź – Kielce  – Rzeszów, usprawni także dojazd do podmiejskich stref Kielc. Obecnie ruch lokalny na wjeździe i wyjeździe z Kielc w stronę Mniowa i Miedzianej Góry nakłada się na ruch tranzytowy. Budowa drogi przyczyni się także do poprawy połączeń z węzłami autostradowymi na A1 i A2. 

W ramach kontraktu powstanie odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej S74 o długości ok. 16,4 km. Zostanie poprowadzony przez tereny gmin Mniów, Miedziana Góra i Strawczyn. Na odcinku ok. 400 m, zaczynając od miejscowości Przełom, droga będzie przebiegała istniejącym śladem DK-74. Dalej poprowadzona zostanie w nowym śladzie i połączy się z łącznicą węzła S7 Kielce Zachód, wybudowaną w ramach obwodnicy Kielc.

W ramach inwestycji zaplanowano budowę dwóch węzłów: Mniów, na połączeniu S74 z istniejącą DK-74, oraz Bugaj, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 748. Wybudowanych będzie m.in. osiem wiaduktów drogowych, trzy mosty, pięć przejść dla zwierząt dużych, 14 przejść dla małych i średnich. Zaplanowano też budowę Miejsca Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Przełom.

Obecnie trwa także realizacja 12-kilometrowej obwodnicy Opatowa w ciągu drogi ekspresowej S74 i DK-9 z łącznikiem północnym w ciągu DK-74 o długości ok. 3 km. W tym roku po uzyskaniu ZRID-u powinny ruszyć roboty budowlane.

Trwa także przetarg na realizację przejścia drogi ekspresowej S74 przez Kielce, które w przyszłości połączy istniejący odcinek S74 Kielce – Cedzyna z realizowanym odcinkiem Przełom/Mniów – Kielce Zachód. W tym roku mają być ogłoszone przetargi na realizację trzech kolejnych odcinków S74 w województwie świętokrzyskim.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony