Partnerzy serwisu:

Mniej ofert i nieco mniejsze różnice między cenami w przetargach drogowych

Elżbieta Pałys 08.04.2021

Mniej ofert i nieco mniejsze różnice między cenami w przetargach drogowych
fot. Pixabay
Początek roku pokazuje nieznaczny wzrost cen w przetargach drogowych w stosunku do szacunków inwestora. Widać jednocześnie spadek liczby składanych ofert.
W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku zmalała liczba ofert składanych w przetargach drogowych w porównaniu z dwoma poprzednimi kwartałami – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad powołując się na analizy Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Jak wynika z analiz PZPB, w 3. kwartale 2020 roku średnia liczba ofert przypadająca na jeden przetarg oscylowała w pobliżu 10, w 4. kwartale wynosiła nieco powyżej 8, natomiast na początku tego roku spadła do 6,5 (średnia arytmetyczna liczby ofert ze wszystkich otwarć z I kwartału 2021 r.).

Firmy w I kwartale tego roku składały oferty stanowiące między 65 a 105 proc. szacunków GDDKiA. Najniższe oferty zawierały się natomiast między 55 a 90 proc. budżetu. Jak wyliczył PZPB, w pierwszym kwartale najtańsze oferty były niższe od najdroższych przeciętnie o ok. 24 proc. Ta różnica była zatem o 5 pkt proc. mniejsza niż w ostatnich dwóch kwartałach roku 2020.

Gdyby dane za pierwszy kwartał odnieść do całego roku 2020, to także można zauważyć „wypłaszczenie” cen – wzrost tych najtańszych i spadek najdroższych w stosunku do kwot GDDKiA. Jak wcześniej podawał inwestor, w 2020 roku wartość najtańszych ofert składanych w 2020 r. (łącznie 39 przetargów) wahała się między 45,9 a 141,8 proc. szacunków GDDKiA. Średnia ze wszystkich ofert wahała się między 55,7 a 161,1 proc. szacunków GDDKiA.

PZPB ocenia, że w najbliższym czasie największymi wyzwaniami będą silna konkurencja między wykonawcami, rosnące ceny materiałów oraz możliwa kumulacja inwestycji w latach 2022-2025.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony