Partnerzy serwisu:

Modernizacja toru wodnego w Porcie Gdańsk z unijnym dofinansowaniem

inf. pras. 14.11.2018

Modernizacja toru wodnego w Porcie Gdańsk z unijnym dofinansowaniem
fot. LD
Prawie 137 mln zł otrzyma Urząd Morski w Gdynia ze środków Unii Europejskiej na modernizację toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku. Celem inwestycji jest rozwój transportu wodnego i większa konkurencyjność portu.
Przemysław Gorgol, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni podpisali w środę 14 listopada br. umowę na unijne dofinansowanie projektu „Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku”. Planowane całkowite koszty inwestycji wyniosą 161 milionów złotych.

Unijne dofinansowanie pokryje około 85% kosztów projektu i wyniesie prawie 137 milionów złotych. Przedmiotem projektu jest modernizacja całej długości toru wodnego zlokalizowanego na Zatoce Gdańskiej w rejonie Portu Północnego (część Portu Morskiego w Gdańsku). W ramach inwestycji zaplanowano powiększenie szerokości toru w dnie i zwiększenie jego głębokości technicznej. Po wykonaniu robót zaktualizowane zostanie ustawienie oznakowania nawigacyjnego, poprzez modernizację 6 znaków i zakup 7 nowych znaków przegubowych.

Inwestycja umożliwi dwukierunkową żeglugę jednostek oraz zapewni bezpieczeństwo statkom wpływającym do i wypływającym z Portu Gdańsk. Planowany termin zakończenia modernizacji to koniec kwietnia 2020 roku.

– Jako minister od inwestycji i rozwoju patrzę przede wszystkim na gospodarczy aspekt tego przedsięwzięcia. Do portu będą mogły wpłynąć większe jednostki, będzie też bezpieczniej. To argumenty dla przedsiębiorców za tym, żeby podjąć lub kontynuować współpracę z portem – ocenił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

– Według Strategii Rozwoju Portu Gdańsk, w 2027 roku Port Gdański będzie należał do grona najnowocześniejszych portów w Europie. Inwestycja, na którą dzisiaj podpisywana jest umowa o dofinansowanie unijne, jest jednym z etapów we wdrażaniu założeń tej strategii – podkreślił Przemysław Gorgol, Dyrektor CUPT.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Port Gdańsk
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony