Partner serwisu

Modlin: Intensywna rozbudowa lotniska ruszy niebawem

Justyna Urbaniak 03.12.2015

Modlin: Intensywna rozbudowa lotniska ruszy niebawem
fot. Modlin Airport
W 2015 roku w Modlinie obsłużonych zostanie ponad 2,6 mln podróżnych. W przyszłym ma ich być tu ponad 3 mln. To oznacza, że lotnisko musi postawić na rozbudowę, by pomieścić planowany ruch i zapewnić pasażerom odpowiedni komfort obsługi. Na pierwszy ogień pójdzie tymczasowa, kontenerowa wieża kontroli lotów. Ale w planach jest też rozbudowa terminala i budowa przylotniskowego hotelu.
Przetarg na dokumentację projektową dla budowy nowej wieży kontroli ruchu lotniczego na lotnisku w Modlinie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (która odpowiada za inwestycję) ogłosiła w czerwcu bieżącego roku. Jak podaje 'Dziennik Gazeta Prawna” w przygotowaniu jest już umowa dzierżawy terenu i dokumentacja potrzebna do wystąpienia pozwolenia na budowę docelowej wieży. Po uzyskaniu tej dokumentacji, będzie można przystąpić do wyboru wykonawcy inwestycji, której zakończenie planowane jest na przełom 2017 i 2018 roku. Nie wiadomo, ile budowa nowej wieży mogłaby kosztować, choć jak pokazuje przykład poznański – sporo. To tam wybudowano niedawno najdroższą wieżę kontroli ruchu w Polsce, za 22 mln zł.

W planach jest też rozbudowa terminalu – wstępna koncepcja inwestycji jest już gotowa. Inwestycja ma się rozpocząć już w przyszłym roku. To inwestycja niezbędna, biorąc pod uwagę przepustowość obecnego budynku, która właściwie jest już na wyczerpaniu. Wybudowany 2,5 roku temu budynek przystosowano bowiem do obsługi maksymalnie 3 mln pasażerów rocznie. Tymczasem ubiegły rok zakończył się wynikiem 1,7 mln podróżnych.

Rozbudowa terminala ma potrwać dwa lata i zakończyć się w 2018 roku. Po rozbudowie przepustowość lotniska wzrośnie do 4 mln pasażerów rocznie, zwiększy się również powierzchnia komercyjna portu. Przybędą po cztery przęsła z każdej strony. Pojawią się także dodatkowe cztery nowe wyjścia (gate'y), łącznie będzie ich więc osiem.

Niebawem przy lotnisku powstanie także hotel, położony ok. 200 m od terminala pasażerskiego. Hotele w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska działają już m.in. przy stołecznym Lotnisku Chopina, w Gdańsku i Krakowie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy obiekt będzie mógł zostać oddany do użytku w 2018 roku.

W 2015 roku lotnisko w Modlinie spodziewa się 4 mln zł starty netto. Zysk na poziomie EBITDA sięgnie jednak 14 mln zł. Władze portu liczą na to, że od 2017 roku lotnisko zacznie na siebie zarabiać.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony