Partnerzy serwisu:

Morawiecki: Kluczowe jest przełamanie „imposybilizmu”

Elżbieta Pałys 15.11.2017

Morawiecki: Kluczowe jest przełamanie „imposybilizmu”
fot. Sanskrit Bandit, CC BY-SA 4.0, wikimedia
– Ogromny nacisk kładziemy na Polskę wielkich projektów, przełamanie imposybilizmu. W Polsce może powstać Centralny Port Komunikacyjny dla całej Europy Środkowej. Polska może się stać hubem gazowym i logistycznym dla całej Europy Środkowej. Polska może stać się zagłębiem motoryzacyjnym – mówił wicepremier, minister gospodarki i finansów, Mateusz Morawiecki podsumowując dwa lata rządu.
Motoryzacja ma być, według wicepremiera, kolejnym kołem zamachowym gospodarki. W ramach tej gałęzi ma się rozwijać elektromobilność. – To coś, z czego jeszcze półtora roku wszyscy się śmiali, a dziś już się nikt nie śmieje – zauważył Mateusz Morawiecki.

Minister gospodarki i finansów podkreślał też znaczenie innowacyjności. – Traktuję to śmiertelnie poważnie, by w każdej branży podkreślać nowoczesność tej branży. Odnosił się tez do inwestycji.

Więcej inwestycji

– Chcielibyśmy podnieść stopę inwestycji, ale nie kosztem nieefektywności tych inwestycji i nie kosztem kolejnego gigantycznego, gierkowskiego długu. Chcemy inwestować szybciej, ale chcemy inwestować mądrze, stąd zaangażowanie w promocję innowacyjności, a jeśli infrastruktura, to również infrastruktura badawcza, inwestycje w szeroko rozumiane podniesienie produktywności polskiej gospodarki.

Jak powiedział, w tym roku powinny zostać zrealizowane inwestycje na poziomie 18 proc. PKB, na kwotę 365 mld zł (jeśli w trzecim kwartale będzie wzrost na poziomie 5 na czwarty na poziomie 7 proc.) . – Wolałbym taki trend niż nagle odbicie inwestycji do kilkunastu procent jak to było w 2011 i 2012 roku, a potem gwałtowne tąpnięcie ze względu na różnego rodzaju wąskie gardła jak brak pracowników, brak infrastruktury.

Tegoroczne inwestycje to ok. 60 proc. inwestycji prywatnych, 20 proc. publicznych, 10 proc. unijnych i 10 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych. – W miejsce brakujących prywatnych staramy się stymulować inwestycje publiczne – stwierdził Morawiecki. – Sądzę, że rok 2018 , 2019, 2020 będą pod znakiem inwestowania – dodał.

– Inwestycje jest łatwo nakręcić. Emisja 20 -25 mld zł obligacji byłaby absolutnie możliwa i szybka do zrobienia, ale ja dbam o efektywność i przede wszystkim wierzę w inwestycje prywatne, inwestycje przedsiębiorców, którzy każdą złotówkę oglądają pięć razy, a nie mosty, które się kończą w połowie rzeki, drogi, które biegną donikąd, ścieżki rowerowe w polu jak to nasi poprzednicy robili, albo innowacyjne myjnie dla TIR-ów i przepalanie setek milionów złotych. Tego nie chcemy – stwierdził wicepremier.

Pracownicy z Ukrainy

Wicepremier podkreślił fakt malejącego bezrobocia, odnosząc się także do towarzyszącego mu zjawiska braku pracowników. Jak mówił, średnio co trzy lata z rynku pracy ubywa z rynku pracy około milion osób. To różnica pomiędzy liczbą osób, które każdego roku wchodzą w wiek emerytalny – ok. 550-600 tys. osób, a młodymi ludźmi, którzy dopiero rozpoczynają pracę zawodową. – Na rynek pracy wchodzi tylko 350 – 300 tys. ludzi, a ze względu na emigrację czasami nawet mniej – mówił Mateusz Morawiecki. – Bardzo potrzebna jest promocja zatrudnienia bliskich nam kulturowo obcokrajowców, jak Ukraińcy, Białorusini – mówił.

Uszczelnienie systemu podatkowego

Minister rozwoju i finansów pochwalił się też efektami uszczelnienia podatku VAT. – Zdaniem największych sceptyków w tym roku zmniejszymy lukę o blisko 1 proc., czyli ok. 20 mld w ciągu roku i widzę te wiszące owoce do zerwania na przyszły rok o kolejne pół procenta – powiedział.

Środki odzyskane w ramach uszczelnionego systemu podatkowego odniósł do funduszy unijnych. – Netto z Unii Europejskiej wpływa 25-27 mld zł – porównał. – Z samego uszczelnienia, zabierając mafiom i przemytnikom przekazaliśmy te pieniądze rodzinom. Chcemy to nie tylko utrzymać, chcemy tę lukę domknąć, by pojawiło się kolejne 10, 20 mld zł – zapoweidział Mateusz Morawiecki.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony