Partnerzy serwisu:

Morawiecki: Krok do zbudowania w Gdańsku pierwszego portu na Bałtyku

Elżbieta Pałys 26.07.2021

Morawiecki: Krok do zbudowania w Gdańsku pierwszego portu na Bałtyku
fot. Port Gdańsk
– Rozbudowa portu to krok w kierunku zbudowania z Gdańska największego portu na Bałtyku – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji poświęconej rozstrzygnięciu konkursu na zalądowienie obszaru morskiego Portu Gdańsk. Ofertę złożył DCT.
We wrześniu ub. roku Port Gdańsk ogłosił postępowanie konkursowe, które miało wyłonić dzierżawcę terenu, które powstaną w wyniku zalądowienia obszaru morskiego położonego w granicach administracyjnych portu na wodach Zatoki Gdańskiej. Konkurs właśnie został rozstrzygnięty.

– DCT z grupy PSA, której udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju zdecydował się złożyć Portowi Gdańsk ofertę, ta oferta został przyjęta – powiedział Łukasz Greinke, prezes gdańskiego portu.

Inwestycja powiększy terytorium Polski o 36 ha. Dzięki inwestycji zdolności przeładunkowe portu zwiększa się o 1,5 mln TEU., z czym wiążą się korzyści dla całej gospodarki. – Towar, który wpływa tutaj, jest tutaj oclony, część tego cła zostaje w budżecie Polski, tutaj zostaje też część podatków od zysków firm, tutaj następują rozliczenia – mówił premier Mateusz Morawiecki.

– To znakomita szansa, by stworzyć sieć powiązanych drogowych, kolejowych i morskich szlaków komunikacyjnych, która doprowadzi do zwiększenia potencjału przeładunkowego, a także zwiększenia potencjału Polski jako hubu transportowego, logistycznego tej części Europy – mówił w Gdańsku premier.

– Blisko przed trzema laty PFR wspólnie z partnerami PSA i funduszem IFM zainwestował w DCT – przypomniał prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Piotr Borys. – Dzisiejszą inwestycją chcemy o ponad 1/3 zwiększyć możliwości przeładunkowe terminala DCT z niecałych 3 mln TEU do ponad 4,5 mln TEU. Co ważniejsze, chcemy umożliwić, by na tym terminalu obsługiwane były największe statki pływające po morzach o zdolności przeładunkowej ponad 18 tys. TEU – powiedział.

Inwestycja będzie kosztowała 2 mld zł. Ma być ukończona w 2024 roku. – Wtedy chcemy dołączyć do największych portów kontenerowych w Europie – powiedział Paweł Borys.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony