Partner serwisu

Most na Krym częściowo zniszczony [wideo]

simetra 08.10.2022

Most na Krym częściowo zniszczony [wideo]
fot. OSINT/Twitter
Wybudowany przez Rosjan most na Krym został poważnie uszkodzony. Zniszczone zostało jeden z elementów przeprawy drogowej. Płonie skład z cysternami na kolejowej części mostu. Zniszczeniu nie uległy główne elementy konstrukcyjne.
Przeprawa łącząca Krym z kontynentalną Rosją to zbudowane obok siebie mosty drogowy i kolejowy. Ich otwarcie było hucznie obchodzone przez rosyjskie władze, które traktowały go jako wyraz rzeczywistego przyłączenia półwyspu do kraju. Obecnie ruch na obu mostach został wstrzymany.

Mosty w ogniu

W sobotę nad ranem pojawiły się informacje o pożarze i poważnych uszkodzeniach mostu łączącego Rosje z okupowanym przez to państwo od 2014 roku ukraińskim Krymem. Obecnie jest to jedna z głównych tras wykorzystywanych przez armię rosyjską do zaopatrywania wojsk stacjonujących nie tylko na Krymie, ale również w południowej części Ukrainy.Jak na razie nie są znane przyczyny zniszczeń – od dawna jednak wiadomo, że wyłączenie z użytkowania tej przeprawy byłoby korzystne dla strony Ukraińskiej. Na zdjęciach i nagraniach dostępnych w internecie widać, że zapadły się dwa segmenty jednej z nitek mostu drogowego. Na moście kolejowym płonie zaś kolejowy skład towarowy - zniszczenia są poważne, ale do zawalenia żadnego z elementów nie doszło. Pojawiły się także nagrania, które mogą pokazywać chwilę wybuchu.


Warto także odnotować, że dla rosyjskiej armii zdecydowanie ważniejsza jest kolejowa część mostu – to nią dostarczane jest paliwo i to ona od początku konfliktu była wykorzystywana do przerzucania ciężkiego sprzętu wojskowego. Trasa lądowa na Krym przez terytorium Ukrainy jest wprawdzie kontrolowana przez Rosjan, ale jej możliwości w zakresie transportu drogowego a zwłaszcza kolejowego są ograniczone. Oficjalnego stanowiska Ukrainy w tej sprawie nie ma, ale tak na zniszczenie mostu zareagował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.


Most drogowy

Most drogowy na Krym został oficjalnie otwarty 15 maja 2018 roku. W uroczystościach brał udział Władimir Putin, który podczas ceremonii mówił o ogromnym osiągnięciu Rosji, na które czekano od lat. – To historyczny dzień, i to w prawdziwym znaczeniu tego słowa. W różnych epokach ludzie marzyli o moście i w końcu to marzenie stało się faktem – powiedział prezydent Rosji. Władimir Putin wsiadł do ciężarówki Kamaz i poprowadził ją, testując tym samym nowo wybudowany most.

Most o długości 19 km łączy Półwysep Tamański w Kraju Krasnojarskim z anektowanym przez Rosję w 2014 roku Krymem. W ramach projektu powstała czteropasmowa przeprawa drogowa. Z mostu każdego dnia mogło skorzystać do 40 tys. pojazdów w każdą ze stron.

Przed jego otwarciem nie było stałego połączenia pomiędzy Rosją a Krymem – transport zapewniały promy i lotnictwo. Jego budowa była od samego początku oprotestowywane przez Ukrainę.

Most kolejowy

Most kolejowy został oddany do użytkowania później – w grudniu 2019 roku. Pierwszy pociąg "Tavria" z Sankt Petersburga wyruszył z Dworca Moskiewskiego w dawnej stolicy Rosji 23 grudnia. Do celu dotarł po prawie dwóch dobach (czas przejazdu 2471 km to ok. 43,5 godziny). Według przedstawicieli Kolei Rosyjskich (RŻD) skład liczył 17 wagonów, którymi podróżowało 530 pasażerów.

W tym przypadku konieczna była również budowa linii dojazdowej wraz z tunelem. Nie udało się również przeprowadzić pełnej elektryfikacji całej linii co wymusza wykorzystywanie lokomotyw spalinowych. Maksymalna przepustowość to 47 składów w dobie.

Budowa obu mostów kosztowała ok. 3,8 mld dolarów. Rosja wybudowała także gazociąg i nową linię energetyczną na Krym.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony