Partnerzy serwisu:

Most Uniwersytecki w Bydgoszczy już w naprawie

oprac. ep. 15.10.2021

Most Uniwersytecki w Bydgoszczy już w naprawie
fot. UM Bydgoszcz
Rozpoczęła się już naprawa mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. Na prace przewidziano 110 dni. Przypomnijmy, naprawa jest związana z awarią, którą stwierdzono w styczniu tego roku.
Prace naprawcze rozpoczęto po wcześniejszym opracowaniu dokumentacji i uzgodnieniu jej z niezależnymi ekspertami. Teraz rozpoczął się etap prac w terenie. Po wykonanej naprawie przeprawa musi jeszcze przejść próbne obciążenia i uzyskać wszystkie pozwolenia i dopiero potem zostanie oddany do użytku.

Jak podał Urząd Miasta, szczególnie wymagające są prace prowadzone na węzłach mocujących wanty, są bowiem prowadzone przy częściowo odprężonych linach. –Spawanie, które jest konieczne do zamocowania dodatkowych blach w węzłach mocujących, będzie powodowało dodatkowe oddziaływanie na istniejące elementy stalowe dlatego nasz wykonawca będzie realizował prace w specjalnym reżimie technologicznym – czytamy w komunikacie. Po zakończeniu naprawy mocowań, wanty zostaną ponownie napięte do wymaganych parametrów. Wykonawca zoptymalizuje również system monitoringu obiektu oraz dokona niezbędnych prac w rejonie podpór skrajnych od strony dworca PKS.

Prace wykonuje bydgoska firma „Kormost”. Zlecenie jest warte 6,3 mln zł.

Naprawa jest związana z wadą konstrukcyjną, którą stwierdzono pod koniec stycznia tego roku. Jak jedną z możliwych przyczyn wskazywany jest błąd projektowy. Na razie trwa wyjaśnianie przyczyn tego stanu. Most natomiast został wyłączony z użytkowania.

Po zamknięciu przeprawy konstrukcja mostowa została zabezpieczona – podparto ja przy użyciu specjalnych podpór.

Most Uniwersytecki w Bydgoszczy położony nad rzeką Brdą jest częścią Trasy Uniwersyteckiej prowadzącej ruch od ul. Michała Ogińskiego do ul. Wojska Polskiego. Obiekt został oddany do użytku w grudniu 2013 r.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony