Partnerzy serwisu:

Most w Sobieszewie na finiszu

Elżbieta Pałys 23.10.2018

Most w Sobieszewie na finiszu
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
Wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie dla mostu zwodzonego w Sobieszewie wpłynął już do Wojewódzkiego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Po wykonaniu obowiązkowej kontroli i wydaniu pozwolenia, mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego obiektu.
– Cieszę się, że budowa mostu jest już na finiszu. Chcielibyśmy, by most był jak najszybciej dostępny dla mieszkańców. Złożyliśmy już wniosek o pozwolenie na użytkowanie mostu do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Teraz czekamy na decyzję – mówi, cytowany w komunikacie prasowym, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Dopiero po udostepnieniu mostu mieszkańcom, wykonawca będzie mógł rozebrać istniejący most pontonowy i zagospodarować teren przy nabrzeżu.

Dobiegająca końca inwestycja jest ważna zwłaszcza dla mieszkańców pobliskich terenów. Obecnie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 501 funkcjonuje most pontonowy, który łączy Wyspę Sobieszewską z Wiślinką. Teraz mieszkańcy Wyspy zyskają stałą przeprawę łączącą ich z lądem.

Budowa mostu ruszyła jesienią 2016 roku. Umowę w tej sprawie gdański samorząd zawarł z konsorcjum Metrostav i Vistal Gdynia. Po tym jak Vistal popadł w kłopoty finansowe inwestycję samodzielnie realizuje Metrostav.

Wybudowany obiekt to most zwodzony o długości 173 metry, łącznie ze skrzydłami to 181,5 m. Most będzie się otwierał w czasie 150 sekund.

Jak informuje Urząd Miasta, most będzie sterowany z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania do regulowania mechanizmem. Rozwiązanie jest zabezpieczone na wypadek przerw w dostawie prądu – w takich sytuacjach most będzie uruchamiany dzięki energii agregatu prądotwórczego.

Zamknięty most umożliwi przepływanie statków mierzących do 5 m.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 59 mln złotych. Budowa została dofinansowana z Ministerstwa Infrastruktury, skąd miasto otrzymało 27,59 mln zł.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony