Partner serwisu

Most zamiast promu. W Milsku szykuje się otwarcie ważnej inwestycji

ep. 26.10.2022

Most zamiast promu. W Milsku szykuje się otwarcie ważnej inwestycji
fot. ZDW Zielona Góra
Żeby dojechać z Zielonej Góry do Sławy, korzystając z mostu w Nowej Soli, trzeba pokonać ok. 60 km. Alternatywą jest obecnie przeprawa promowa przez Odrę w Milsku. Lada dzień zastąpi ją nowy most, który skróci tę trasę o 15 km. Otwarcie szykowane jest na piątek 28 października.
Przeprawa przez Odrę poprowadzona została w nowym przebiegu drogi wojewódzkiej nr 282. Inwestycję zrealizował samorząd województwa lubuskiego.

– Dzięki tej inwestycji droga do Wschowy skróci się co najmniej o pół godziny. To niezwykle ważna inwestycja jeżeli chodzi o włączenie mieszkańców z drugiej strony Odry. W ten sposób integrujemy region i budujemy naszą tożsamość – mówi o inwestycji Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego cytowana w komunikacie.

Wykonawcą inwestycji jest firma Mota Engil Central Europe. Wykonawca pracował od jesieni 2017 roku i zrealizował zadanie w terminie.

W ramach zadania, oprócz mostu przez Odrę wybudowano 9,2 km drogi nr 282 w nowym przebiegu. Ten fragment będzie stanowił obwodnicę miejscowości Łaz, Zabór i Milsko z jednej strony mostu i miejscowości Przewóz na drugim brzegu rzeki. Powstały dwa ronda i dwa skrzyżowania skanalizowane na przecięciu z innymi drogami publicznymi.

Wykonano także m.in. infrastrukturę dla rowerów, odwodnienie, oświetlenie i przejazdy gospodarcze. Nasadzono również zieleń.

Sam most przez Odrę ma 364 m długości. Dodatkowo powstał most przez rzekę Śmigę o długości 18 m.

Inwestycja została zrealizowana kosztem 83,25 mln zł, z tego blisko 59 mln zł to środki unijne, natomiast prawie 15 mln zł stanowi dotacja z budżetu państwa.

Członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński podkreśla, że most w Milsku to przykład pokazujący znaczenie środków europejskich dla rozwoju infrastruktury. – W Polsce są jeszcze wielkie ograniczenia w tym zakresie. Mamy wciąż znacznie mniej mostów niż było 80 lat temu. I te zaległości nadrabiamy bardzo powoli. Potrzebujemy środków, żeby pokonywać tego typu bariery infrastrukturalne. To pokazuje, że regionom potrzebne są środki unijne oraz że regiony są w stanie realizować nawet bardzo duże projekty inwestycyjne – mówi przedstawiciel województwa lubuskiego.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony