Partner serwisu

Mostostal ma kontrakt za ponad miliard

Redakcja 07.11.2022

Mostostal ma kontrakt za ponad miliard
fot. GDDKiA
Jest już umowa na projekt i budowę drogi ekspresowej S19 Domaradz – Krosno. Ten fragment trasy Via Carpatia zbuduje Mostostal Warszawa. Otrzyma za to 1,063 mld zł.
Powstanie odcinek o długości ok. 12,5 km z dwiema jezdniami po dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz pasami awaryjnymi. Do wybudowania jest siedem estakad, osiem mostów, osiem wiaduktów drogowych i trzy przejścia dla zwierząt. Wybudowane zostaną także trzy przepusty oraz liczne obiekty w ciągu jezdni dodatkowych.

Najdłuższa z planowanych estakad będzie miała ok. 700 m długości i poprowadzi ruch na wysokości do 30 m nad doliną. Dwie kolejne estakady będą mierzyć więcej niż 400 m długości.

W ramach kontraktu zaplanowano także budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych (powstaną w miejscowości Zagórze), które początkowo będą wyposażone w miejsca parkingowe, toalety oraz miejsca do odpoczynku, a docelowo planowana jest także stacja paliw.

Mostostal ma na wykonanie zadania 39 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych od 1 grudnia do 31 marca przypadających na okres realizacji robót budowlanych.

Ten odcinek będzie budowany na terenie o skomplikowanej budowie geologicznej, gdzie występuje tzw. flisz karpacki. Teren inwestycji to obszar wyżynny falisty z licznymi wzniesieniami o stokach spadzistych, poprzecinanymi kotlinami i dolinami rzecznymi. Przewyższenie terenu w obrębie odcinka dochodzi do 150 m. 

Dodatkowo teren jest podatny na występowanie osuwisk. Na obszarze odcinka zidentyfikowano 8 obszarów zagrożonych tym niekorzystnym zjawiskiem. Jak tłumaczy GDDKiA, kolejna trudność wiąże się z faktem, że w jednym osuwisku występują strefy o różnym stopniu aktywności. „W wyniku zaburzenia równowagi, np. poprzez prowadzenie prac budowlanych na dużą skalę, może nastąpić uaktywnienie się osuwisk” – wyjaśnia inwestor. Prowadzenie robót w tym obszarze będzie sporym wyzwaniem.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony