Partnerzy serwisu:

Mosty dla regionów – ma być więcej czasu na składanie wniosków

Elżbieta Pałys 08.03.2019

Mosty dla regionów – ma być więcej czasu na składanie wniosków
Fot. Google Maps
Trwa nabór wniosków w programie Mosty dla regionów. Samorządy interesują się programem, pytają, ale na razie nie przekłada się to na dużą liczbę wniosków. Resort rozwoju potwierdza, że w związku z planowanymi zmianami w programie, termin na aplikowanie będzie przedłużony. Możliwe jest także ogłoszenie nowego konkursu.
Chodzi o program, który w założeniach miał pomóc w budowie nowych połączeń drogowych tam, gdzie brakuje ich z powodu ograniczeń naturalnych. Rząd chce przeznaczyć środki na budowę nowych obiektów mostowych realizowanych przez samorządy. Inwestycje te mają być wsparte dotacjami w kwocie wynoszącej 80 proc. kosztów.

Rząd przygotował nawet listę 21 projektów, które uważa za priorytetowe, ale nie jest to lista zamknięta – samorządy mogą także zgłaszać projekty spoza rządowego wykazu, takie, które same uznają za potrzebne.

w programie Mosty dla Regionów umożliwiono wsparcie inwestycji wskazanych na liście 21 projektów rekomendowanych do realizacji oraz innych nowych mostów, zgłaszanych przez zainteresowane samorządy.
  
– Program cieszy się sporym zainteresowaniem wśród samorządów. Świadczy o tym liczna korespondencja w tej sprawie – informuje nasz portal odpowiedzialne za program Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Jak jednak słusznie dodaje, trudno każdy kontakt ze strony samorządów traktować jako deklarację udziału w programie.

Jeśli bowiem chodzi o twarde deklaracje, do tej pory Do MiR wpłynęły 4 kompletne wnioski o dofinansowanie. Tylko jeden z nich dotyczy inwestycji z listy priorytetowej – chodzi o most na Sanie w Jarosławiu na Podkarpaciu. To tam uroczyście ogłaszano rządowy program mostowy. W międzyczasie władze województwa zawarły już umowę na koncepcję programową dla tej inwestycji, a samo opracowanie powinno być wkrótce gotowe. Obiekt ma powstać w ciągu nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 865 Jarosław – Oleszyce – Cieszanów – Bełżec.

O zamiarze skorzystania z programu mosty dla regionów informowały także samorządy z Małopolski. Województwo chce uzyskać dotację na most przez Dunajec w ciągu planowanego nowego połączenia strefy gospodarczej w Tarnowie z węzłem Wierzchosławice na autostradzie A4.

Obecnie w ramach O dofinansowanie projektów mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, w tym gminy, powiaty i województwa, jednak z wyłączeniem miast na prawach powiatu. To ostatnie ma się zmienić.

Wsparcie dla mostów ma być dostosowane do ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, tam natomiast miasta będące jednocześnie powiatami są wśród potencjalnych beneficjentów. Tak samo ma być w programie mostowym – będzie wprowadzona stosowna zmiana w programie (poza możliwością pozyskania dotacji nadal jednak pozostaną miasta będące stolicami województw).

Z tego powodu nabór wniosków, pierwotnie zaplanowany do 29 marca br., zostanie przedłużony lub - po dokonaniu zmiany programu – ogłoszony zostanie kolejny nabór. – W najbliższym czasie przedstawimy informacje w tym zakresie – zapowiada resort inwestycji i rozwoju.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony