Partner serwisu

Możliwości przewozowe europejskiego rynku transportowego od marca znowu maleją

Redakcja 26.05.2018

Możliwości przewozowe europejskiego rynku transportowego od marca znowu maleją
fot. Pixabay
Po sezonowym ożywieniu na początku 2018 roku, od marca znowu maleją możliwości przewozowe europejskiego rynku transportowego. Według Transport Market Monitor – w I kwartale 2018 roku wskaźnik możliwości przewozowych wzrósł o 53,3% w porównaniu do poprzedniego kwartału.
W I kwartale 2018 roku wskaźnik możliwości przewozowych wzrósł o 53,3% w porównaniu do poprzedniego kwartału, osiągając poziom 110,1. W porównaniu z I kwartałem 2017 roku wskaźnik ten jest niższy o 2,4%.

W tym samym okresie wskaźnik cen wyniósł 92,1, co oznacza 14,7% spadek w porównaniu do poprzedniego kwartału (107,9). Patrząc na dane z I kwartału 2017 roku, wskaźnik cen w analogicznym okresie br. wzrósł o 7,1%.

W odniesieniu do poprzedniego kwartału, wskaźnik cen oleju napędowego wzrósł o 3%. Jednocześnie, jest on o 3% wyższy od wskaźnika odnotowanego w I kwartale 2017 roku. Jak podaje Transport Market Monitor – przewiduje się, że europejski indeks przepływu w handlu wzrośnie o 18,3% w I kwartale 2018 roku.

– Pomimo spodziewanego wzrostu wolumenu handlu europejskiego, wskaźnik możliwości przewozowych osiągnął w lutym 2018 roku rekordowy poziom 131,9. Jednak, w porównaniu do I kwartału ubiegłego roku, w analogicznym okresie br. koszty transportu wzrosły o ponad 7%. Bezpośredni wpływ na to może mieć pogłębiający się niedobór paliwa i niewystarczająca liczba dostępnych kierowców w Europie, a dodatkowo również spodziewany wzrost ich wynagrodzeń. Przewidujemy, że koszty transportu będą rosły w ciągu całego roku – Lars Vitters, manager ds. łańcucha dostaw w Capgemini.

– Po sezonowym wzroście możliwości przewozowych na początku roku, w marcu spedytorzy ponownie dysponowali znacznie mniejszą przestrzenią załadunkową. Ceny transportu w I kwartale 2018 roku były o 7% wyższe od ubiegłorocznych. Usługodawcy spodziewają się więc, że w ciągu roku zdolności przewozowe znów się zmniejszą, podobnie jak miało to miejsce w 2017 roku. Przypuszczenia te potwierdzają również nasze najnowsze, wewnętrzne dane oraz sprawozdania Komisji Europejskiej, która nadal przewiduje dynamiczny wzrost gospodarczy w Europie – Oliver Kahrs, dyrektor ds. rozwoju w Transporeon.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony