Partner serwisu

Można jeździć obwodnicą Kędzierzyna-Koźla

Elżbieta Pałys 08.11.2022

Można jeździć obwodnicą Kędzierzyna-Koźla
fot. GDDKiA Opole
Do ruchu udostępniona została ponad 14-kilometrowa obwodnica Kędzierzyna-Koźla w ciągu drogi krajowej nr 40. Oddany odcinek stanowi kontynuację oddanej w 2010 r. południowej obwodnicy miasta.
Trasa wyprowadza ruch tranzytowy z Kędzierzyna-Koźla oraz sąsiedniego Ujazdu, ułatwiając komunikację z autostradą A4.

– Za konkretnymi decyzjami, które prowadzą do realizacji takich inwestycji jak obwodnica Kędzierzyna-Koźla, stoją konkretni ludzie. To determinacja rządu, parlamentarzystów, inżynierów i urzędników doprowadziła do ukończenia tej budowy. Wielu nie wierzyło, że jest to możliwe. Pokazujemy, że da się w Polsce realizować wielkie inwestycje i że warto prowadzić w naszym kraju politykę zrównoważonego rozwoju – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


– Od początku roku udostępniliśmy do ruchu 15 odcinków dróg o łącznej długości blisko 160 km – powiedział Tomasz Żuchowski, Szef GDDKiA. – Otwarta dzisiaj obwodnica Kędzierzyna-Koźla to nie koniec dobrych informacji dla użytkowników dróg. Do końca tego roku planujemy udostępnić jeszcze 12 odcinków o łącznej długości blisko 180 km.

Obwodnica Kędzierzyna-Koźla to jedna z trzech nowych obwodnic w woj. opolskim. Na etapie realizacji w systemie Projektuj i buduj są dwie obwodnice, Olesna w ciągu S11 i Praszki w ciągu DK-45. Łączna długość tych trzech obwodnic wynosi około 50 km. Kędzierzyn-Koźle już omijamy, a pozostałe dwie obwodnice udostępnimy do ruchu wiosną przyszłego roku.

Od prac przygotowawczych do realizacji 

Przygotowania do budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla trwały od kilku lat. Decyzję o zezwoleniu na realizację tej inwestycji (ZRID) otrzymaliśmy w czerwcu 2020 r., a umowę z wykonawcą robót, konsorcjum firm Strabag Infrastruktura Południe i Strabag, podpisaliśmy w październiku 2018 r. Opiewa ona na kwotę 220 628 748 zł. Zadanie zostało dofinansowane ze środków UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

– Z ogromną satysfakcją przyjęliśmy fakt ukończenia budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla, która została wsparta przez Unię Europejską kwotą ponad 207 mln zł. Jednocześnie trwa gruntowana modernizacja linii kolejowej z Kędzierzyna-Koźla do Opola wsparta przez UE kwotą 432 mln zł. Dzięki realizacji obu tych inwestycji poziom życia mieszkańców Kędzierzyna-Koźla znacząco się poprawi - przede wszystkim ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony poza miasto, co przyczyni się do redukcji zanieczyszczenia powietrza. Możliwość zagwarantowania mieszkańcom miasta, obywatelom Unii Europejskiej, bezpieczeństwa i zdrowia, które stanowią najważniejsze wartości w życiu każdego człowieka, jest osiągalna dzięki współpracy w duchu solidarności, dialogu i odpowiedzialności, czego namacalnym dowodem jest oddana dziś do użytku inwestycja – powiedziała Angela Martinez-Sarasola, kierownik Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Zakres inwestycji

Wybudowany odcinek stanowi kontynuację obwodnicy Kędzierzyna-Koźla, która biegnie w kierunku autostrady A4 i jest zlokalizowany na terenie województwa opolskiego i śląskiego, na terenie gmin Kędzierzyn-Koźle, Ujazd i Rudziniec. Nowa trasa rozpoczyna się rondem w ciągu DK40, omija Sławięcice oraz Ujazd, a następnie włącza się z powrotem do DK40 tuż za granicą woj. opolskiego i śląskiego, na terenie gminy Rudziniec.

Do skrzyżowania z DW426 jest to droga jednojezdniowa z dodatkowym pasem do wyprzedzania o przekroju (2+1), natomiast na pozostałym odcinku o przekroju jednojezdniowym dwupasowym.
Ważnym elementem tej inwestycji są także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przebudowana została infrastruktura techniczna (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne).

W ramach inwestycji powstało 18 obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, duże i małe przejścia dla zwierząt) oraz cztery ronda.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony