Partner serwisu

Można jeździć obwodnicą Wałbrzycha – „Europejką”

ep. 28.10.2022

Można jeździć obwodnicą Wałbrzycha – „Europejką”
fot. GDDKiA
Można już korzystać z obwodnicy Wałbrzycha w ciągu drogi krajowej nr 35. Drogę wykonał Budimex. Inwestycja była realizowana na mocy porozumienia miasta z GDDKiA.
W ramach udostępnionej kierowco inwestycji powstała dwujezdniowa droga o długości ok. 6 km. W jej ciągu wybudowano dwa węzły drogowe: Żeromskiego i Reja oraz trzy wiadukty. Ponadto przebudowany został odcinek DK-35 od ul. Kolejowej do ul. Chrobrego.

Wykonane zostały kładki, przejście podziemne dla pieszych, drogi dojazdowe, odwodnienie, ekrany akustyczne i oświetlenie.

Ponieważ nowa trasa częściowo była budowana na terenach należących do miasta, częściowo poza jego granicami, wymagała porozumienia między dwoma zarządcami dróg. Umowa zawarta w 2017 roku określiła, że GDDKiA sfinansuje budowę odcinka pozamiejskiego na terenie gminy Szczawno Zdrój, natomiast samorząd miejski zapłaci za budowę 5-kilometrowego odcinka w mieście.

Budowę zlecono firmie Budimex, a umowa z wykonawcą miała wartość blisko 397 mln zł. Z tej kwoty 297 mln zł stanowi dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej, ponad 54 mln zł pochodziło z budżetu Gminy Wałbrzych, a ok. 46 mln zł to koszty poniesione przez GDDKiA.

Przed wybudowaniem obwodnicy układ komunikacyjny miasta opierał się na przeciążonym ruchem ciągu ulic w śladzie DK-35. Uzupełniająca go droga wojewódzka nr 375 prowadziła z kolei ruch tranzytowy przez miejscowość uzdrowiskową – Szczawno Zdrój.

– Nowa trasa omijająca Wałbrzych to wielka zmiana komunikacyjna dla mieszkańców miasta i okolic, a także dla kierowców korzystających z drogi krajowej nr 35. Ta największa w powojennej historii Wałbrzycha inwestycja pozwoli na wyeliminowanie ruchu tranzytowego z centrum oraz odciąży układ komunikacyjny w regionie. W istotny sposób przyczyni się również do poprawy bezpieczeństwa i płynności ruchu na trasie, która stanowi ważne połączenie drogowe z Czechami – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Dla Wałbrzycha to kamień milowy, otwarcie nowego rozdziału i perspektywy w dziejach miasta. Trudno w to uwierzyć, ale na urzeczywistnienie tego zamierzenia czekaliśmy aż pół wieku. Przełomowe okazało się dopiero unijne wsparcie, za co wałbrzyszanie podziękowali „Europejką” – nazwą obwodnicy – powiedział cytowany w komunikacie prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony