Partnerzy serwisu:

Można rozbudowywać autostradową obwodnicę Poznania

Elżbieta Pałys 28.05.2018

Można rozbudowywać autostradową obwodnicę Poznania
fot. Acubens, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org
Wojewoda wielkopolski wydał pozwolenie na budowę trzeciego pasa A2 na tzw. autostradowej obwodnicy Poznania. Chodzi o odcinek pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny.
Dokument zatwierdzający projekt budowlany został podpisany dziś. – Decyzja nie jest jeszcze prawomocna. Jeśli w ciągu 14 dni nie będzie odwołań, inwestor będzie mógł rozpocząć tę wyczekiwaną inwestycję – poinformował portal RynekInfrastruktury.pl Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

Inwestorem dla tego zadania jest spółka Autostrada Wielkopolska, która wniosek o wydanie pozwolenia złożyła w lutym. Sama zaś potrzeba rozbudowy autostrady wystąpiła dużo wcześniej.

Autostradowa Obwodnica Poznania została wybudowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, która w 2003 r. przekazała ją w bezpłatne utrzymanie spółce Autostrada Wielkopolska.

Droga powstała jako dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu. Do jej rozbudowy w przyszłości został zobowiązany koncesjonariusz. Przygotowania do rozbudowy miały się rozpocząć gdy natężenie ruchu na autostradzie osiągnie 45 tys. pojazdów na dobę. Odnotowano je w listopadzie 2012 r. Wówczas też ruszyły przygotowania do uzyskania pozwolenia na budowę.

AWSA nie otrzymała jednak zgody na kompletowanie dokumentacji według tzw. skróconego trybu. Konieczne okazało się wszczęcie pełnej procedury, jak dla nowych inwestycji, wraz z raportem oddziaływania na środowisko i uzyskaniem decyzji środowiskowej.

Decyzja środowiskowa została wydana w listopadzie 2016 r., a uprawomocniła się w sierpniu 2017 r. co pozwoliło zrealizować prace projektowe, a następnie wystąpić o pozwolenie budowlane.

Wydana dziś decyzja, po uprawomocnieniu, pozwoli wybrać wykonawcę prac i rozpocząć budowę. Wcześniej AWSA zakładała, że roboty ruszą we wrześniu i mogą potrwać ok. 1,5 roku.

Oprócz poszerzenia jezdni o trzeci pas, będą obejmowały także modernizację nawierzchni z przystosowaniem do większego ruchu, poszerzenie łącznic na wybranych węzłach oraz rozbudowę i budowę nowych ekranów akustycznych.

Według GPR 2015, autostradą A2 pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny w ciągu doby porusza się ponad 45 tys. pojazdów, a z trasy między Komornikami a Luboniem korzysta przeszło 60 tys. pojazdów w ciągu doby.


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony