Partner serwisu

MR: Mniej utrudnień dla wykorzystujących maszyny budowlane

Elżbieta Pałys 09.06.2016

MR: Mniej utrudnień dla wykorzystujących maszyny budowlane
fot. GDDKiA
Minister rozwoju obiecuje likwidację zbędnych i nieprzystających do zaawansowania technologicznego wymagań dotyczących BHP przy eksploatacji maszyn do prowadzenia robót ziemnych, budowlanych i drogowych. To jedna ze zmian zapowiedzianych dziś przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego w ramach Pierwszego pakietu ułatwień dla przedsiębiorców.
Dziś w Warszawie wicepremier ogłosił wdrożenie ponad 100 usprawnień dla firm, przede wszystkim mikro, małych i średnich. Rozwiązania te są związane z realizacją Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i dotyczą poprawy otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorstw.

Mniejsze wymagania BHP

Jedną z zapowiedzianych zmian jest zmniejszenie obciążeń BHP przy eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. W związku z postępem technologicznym, w tym doskonaleniem rozwiązań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa eksploatacji maszyn, nie są już potrzebne niektóre obostrzenia związane z dopuszczeniem do obsługiwania maszyn roboczych. Są one nadmierne i nieuzasadnione.

Na taki problem wskazywali przedsiębiorcy oraz przedstawiciele stowarzyszeń związanych z prowadzeniem prac do których wykorzystywane są maszyny robocze. Dotyczy on przede wszystkim przedsiębiorców branży budowlanej oraz osoby, które starają się o uprawnienia, do obsługi których wymagane jest odbycie szkolenia i uzyskanie pozytywnego wyniku ze sprawdzianu.

Będą zmiany w prawie

Mateusz Morawiecki proponuje zmianę rozporządzenia Ministra Gospodarki z 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. (Dz.U. nr 118, poz. 1263). Ma być m.in. ograniczona liczba maszyn, na które potrzebne są uprawnienia. Z wykazu zawierającego obecnie 56 urządzeń zniknie 26. Zlikwidowane mają być także klasy uprawnień dla 14 maszyn.

Ograniczone mają być ilości klas uprawnień dla 2 maszyn, a dla 7 zastosowane będą wyłączenia. Dodatkowo wśród zapowiedzianych zmian jest podział na klasy dla 1 maszyny oraz zmiana nazewnictwa dla 7 urządzeń.

Ministerstwo oczekuje, że efektem tych regulacji będzie poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz zwiększenie efektywności. Przedsiębiorcy zyskają czas i pieniądze, które musieli przeznaczać na przeszkolenia pracowników w celu uzyskania lub rozszerzenia uprawnień.

Dzięki temu na rynku będzie dostępna większa liczba pracowników. Przedsiębiorcy będą mogli zarządzać swoją kadrą w sposób bardziej elastyczny oraz będą mogli realizować więcej prac budowlanych przy wykorzystaniu tej samej kadry.

Zaoszczędzony czas i pieniądze

Jak policzono, przez zmniejszenie liczby wymaganych uprawnień osoby zainteresowane pracą na maszynach budowalnych zaoszczędzą łącznie ok. 1,8 mln godzin, które w innym przypadku musieliby spędzić na szkoleniach i egzaminach. To czas, który można wykorzystać np. na wcześniejsze podjęcie pracy lub kształcenie zawodowe. Koszty osób chcących zdobyć uprawnienia na daną maszynę lub urządzenie zmniejszą się o ok. 30%.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony