Partner serwisu

MRiT: Zielona księga certyfikacji w grudniu. Ruszą konsultacje

Łukasz Malinowski 22.11.2021

MRiT: Zielona księga certyfikacji w grudniu. Ruszą konsultacje
fot. Pixabay
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) informuje, że w grudniu powinny zakończyć się prace związane z przygotowaniem zielonej księgi certyfikacji wykonawców w zamówieniach publicznych. Ma ona zostać skierowana do szerokich konsultacji w oparciu, o które zostanie przygotowany projekt ustawy.
W niedawnej rozmowie z Rynkiem Infrastruktury szef GDDKiA Tomasz Żuchowski mówił, że w roku 2023 powinny zakończyć się prace nad wdrożeniem systemu certyfikacji wykonawców z zamówieniach publicznych. Jego zdaniem takie rozwiązanie uniemożliwiłoby udział w postępowaniach podmiotom bez potencjału na rynku krajowym. 

– Chciałbym, żeby firmy, które wchodzą na nasz rynek, wiedziały, jakie zasady na nim obowiązują. Powinny mieć świadomość tego, co muszą zrobić, jak się do takiego procesu przygotować, a nie liczyły na łut szczęścia, a potem jakoś to będzie. Oczekujemy konkurencji, ale to musi być konkurencja zdrowa, a nie z firmami teczkowymi. Nie chcemy, żeby po takich podmiotach zostawały rozgrzebane place budów i niespłaceni podwykonawcy – podkreślał Żuchowski.

Dodał przy tym, że chciałby wdrożenia certyfikacji przed rozpoczęciem realizacji nowego Programu Budowy Dróg Krajowych.

Przewodniczącym zespołu pracującego nad certyfikacją wykonawców jest Przemysław Grosfeld - Zastępca Dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych, który to departament odpowiada w Ministerstwie Rozwoju i Technologii za przygotowanie projektu ustawy dotyczącego certyfikacji. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele administracji rządowej, zamawiających, organizacji zrzeszających wykonawców, świata nauki oraz eksperci, wskazane w zarządzeniu ministra z 12 kwietnia tego roku.

– Dotychczasowe prace Zespołu koncentrowały się na wypracowaniu głównych założeń modelu certyfikacji wykonawców zamówień publicznych. Celem jest bowiem przygotowanie rozwiązań, które w możliwe najszerszym zakresie będą uwzględniały oczekiwania i potrzeby wszystkich kategorii uczestników rynku zamówień publicznych. Podsumowaniem wspomnianych prac będzie przyjęcie przez Zespół dokumentu pn. Zielona księga o certyfikacji wykonawców w zamówieniach publicznych. Aktualnie trwają prace związane z przygotowaniem zielonej księgi – informuje Biuro Komunikacji MRiT.

– Planujemy, że w grudniu br. zostanie ona przyjęta przez Zespół oraz skierowana do szerokich konsultacji publicznych. W oparciu o wyniki prac Zespołu oraz konsultacji zostanie następnie przygotowany projekt ustawy – czytamy w przekazanej nam informacji. Warto pamiętać o tym, że chociaż największe zainteresowanie wdrożeniem takich rozwiązań jest w GDDKiA oraz PKP PLK to ich zastosowanie będzie szersze.

– Certyfikacja wykonawców inwestycji kolejowych to temat, który jest obecny w dyskusjach od dłuższego czasu i wśród członków IGTL zdania są bardzo podzielone. Nawet jeśli taki mechanizm weryfikacji wykonawców funkcjonuje w niektórych krajach europejskich według różnych modeli to ewentualne wprowadzenie tak istotnych zmian systemowych w Polsce nie może być kopią któregoś z nich i musi być poprzedzony szczegółową analizą specyfiki naszego rynku. Z jednej strony wszystkim powinno zależeć na jakości, efektywności, eliminacji nieuczciwej konkurencji, czy nieetycznych działań biznesowych. Z drugiej strony nierozważne wprowadzenie certyfikacji może doprowadzić do wzmocnienia pozycji dominującej silnych podmiotów i osłabienia lub wręcz eliminacji mniejszych firm. Nie mniej istotne są kwestie proceduralne, takie jak np. wskazanie kto będzie certyfikował, na jakich warunkach i w oparciu o jakie kryteria, kto będzie te kryteria ustalał, jakie będą koszty takiej operacji i jak głębokich zmian trzeba dokonać w systemie zamówień publicznych – mówi Marita Szustak, prezes zarządu IGTL.

Zgodnie z obowiązującym obecnie w ministerstwie hamonogramem prace nad nad certyfikacją wykonawców zamówień publicznych w 2022 r. zostanie przygotowany projekt ustawy oraz przeprowadzony proces legislacyjny.  – Planujemy, że ustawa wejdzie w życie w pierwszej połowie 2023 r – zaznacza MRiT.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony