Partnerzy serwisu:

MSW: Bezpieczniej na polskich drogach

Rynek Infrastruktury 14.10.2013

MSW: Bezpieczniej na polskich drogach
fot. policja.pl
Dziewięć pierwszych miesięcy 2013 roku to czas poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym okresie wydarzyło się mniej wypadków drogowych, a to przełożyło się na mniejszą liczbą poszkodowanych, zatem było mniej zarówno ofiar śmiertelnych, jak też i mniej osób rannych – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2013 roku, w porównaniu do tego samego okresu roku 2012, nastąpił spadek liczby wypadków drogowych i ich ofiar. Liczba wypadków zmniejszyła się o 1 990, co stanowi mniej o 7,3 procent . Życie w tych wypadkach straciło o 279 osób mniej niż rok wcześniej (co stanowi 10,9 procent), natomiast liczba rannych zmniejszyła się o 2 730 (tj. o 8 procent).

Trzeba pamiętać, że w ostatnich 20 latach o ponad połowę zwiększyła się w Polsce liczba zarejestrowanych pojazdów silnikowych, aktualnie mamy ich ponad 24 miliony (w roku 1993 było ich 10 437 538).

Niezmiennie, od lat, do głównych przyczyn wypadków należą: niebezpieczne zachowania uczestników ruchu, między innymi takie jak: nadmierna prędkość, agresja na drodze, zbytnia wiara we własne umiejętności, brak dyscypliny, często zwykła lekkomyślność.

W pierwszych trzech kwartałach 2013 roku główną przyczyną tragicznych zdarzeń było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu - 5 921 wypadków (w stosunku do 2012 roku spadek o 403), w zdarzeniach tych 692 osoby poniosły śmierć (spadek o 144) a 8 108 zostało rannych (spadek o 603).

Od lat, duża część pracy policji w zakresie kontroli drogowych to działania związane ze sprawdzaniem trzeźwości kierujących pojazdami. Wzmożone działania, zwłaszcza podczas ogólnopolskich akcji takich jak: „Trzeźwość”, „Bezpieczne wakacje” „Trzeźwy poranek” i in., mają wpływ na wyraźny spadek kierujących po alkoholu. Świadomość zagrożeń związanych z działaniem alkoholu za kierownicą jak też nieuchronność kary wpływa na postawy kierujących.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fotoradary i bezpieczeństwo na drogach
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony