Partner serwisu

Mszana Dolna będzie mieć obwodnicę? Jest apel Jagny Marczułajtis-Walczak

Grzegorz Rekiel 15.01.2023

Mszana Dolna będzie mieć obwodnicę? Jest apel Jagny Marczułajtis-Walczak
fot. Gogole Maps
O budowę obwodnicy Mszany Dolnej (pow. limanowski) w Małopolsce apeluje posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak. Mieszkańcy miejscowości muszą jednak uzbroić się w cierpliwość.
Mszana Dolna to miasteczko, które jest dobrą bazą wypadową dla turystów, można z niego organizować wycieczki np. w Gorce i Pieniny. Posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak z Koalicji Obywatelskiej, w przeszłości znana snowboardzistka zauważyła, że „od wielu już lat mieszkańcy Mszany Dolnej bezskutecznie zabiegają o budowę obwodnicy, podobnie jak mieszkańcy pobliskiej gminy Niedźwiedź proszą o budowę chodnika i ścieżki rowerowej”.

Posłanka podkreśliła, że „codziennie Mszana Dolna jest rozjeżdżana setkami tirów i tysiącami samochodów osobowych, a mieszkańcy gminy Niedźwiedź poruszają się główną drogą pozbawioną chodników”. – Inwestycje, jak budowa obwodnicy przekraczają możliwości lokalnych budżetów, dlatego mieszkańcy tych miejscowości występowali z prośbami o pomoc do marszałka województwa małopolskiego oraz do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Instytucje te zgadzają się z potrzebą szybkiego podjęcia tych inwestycji drogowych, jednak nie mają pieniędzy na realizację – ubolewa parlamentarzystka i apeluje o budowę obwodnicy Mszany w ciągu drogi wojewódzkiej nr 964 oraz DW-968.

Marczułajtis-Walczak napisała w tej sprawie interpelację do Ministra Infrastruktury. Rafał Weber, sekretarz stanu w resorcie przypomniał, że „to do zarządcy drogi, czyli w tym przypadku do Zarządu Województwa Małopolskiego należy m.in. opracowywanie projektów planów rozwoju sieci drogowej”. Zaznaczył jednocześnie, że resort nie kwestionuje zasadności budowy obwodnicy Mszany Dolnej.

Problemy mieszkańców można też rozwiązać w inny sposób – przebudowując pobliską drogę krajową numer 28. Weber wyjaśnił, że „docelowo w dłuższej perspektywie czasowej DK-28 na całym odcinku zostanie kompleksowo przebudowana”. – Inwestycje tego typu będą realizowane w ramach wchodzącego w życie od 1 stycznia 2023 r. „Programu Wzmocnienia Krajowej Sieci Drogowej do 2030 roku” – zapowiedział.

Przebudowa DK-28 to na razie melodia przyszłości. Inną opcją jest budowa obwodnicy Mszany Dolnej w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, ale inwestycja nie znalazła się na liście. – Na wybór inwestycji do realizacji w ramach programu składało się wiele czynników. Do najważniejszych należały m.in.: stan dotychczasowych prac przygotowawczych poszczególnych inwestycji, spójność sieci dróg krajowych, czynniki społeczne czy też czynniki ruchowe – wyliczał urzędnik.

Weber przypomniał, że w Mszanie Dolnej na DK-28 realizowane są drobne inwestycje, np. w ubiegłym roku „do realizacji przeznaczone zostało doświetlenie kolejnych trzech przejść dla pieszych w Mszanie Dolnej na wlotach podporządkowanych drogi krajowej”. Wszystko ma być gotowe w tym roku.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony