Partner serwisu

Multiconsult Polska: Nie oszczędzajmy czasu na projekt, zyskamy na etapie realizacji

ep. 11.12.2019

Multiconsult Polska: Nie oszczędzajmy czasu na projekt, zyskamy na etapie realizacji
hbrinkman, sxc.hu
Na etap prac koncepcyjnych przeznacza się bardzo mało środków, a co za tym idzie również i czasu. A ten jest niezbędny do opracowania wielowarstwowych analiz. 
Przykładem, który dobrze ilustruje problem jest inwestycja realizowana kilka lat temu w Szkocji – chodzi o prognozę i analizę ruchu dla drogi ekspresowej A96 wraz z analizami środowiskowymi – wskazuje Przemysław Panek, specjalista ds. analiz i prognoz ruchu w Multiconsult Polska.

Przedstawiciel Multiconsult Polska podaje przykład ze swojej praktyki. – Analizy dla odcinka o długości 30 km, wykonywaliśmy w czteroosobowym zespole przez niemal 12 miesięcy. W Polsce podobny projekt w części prognostycznej trwa około dwóch, maksymalnie trzech miesięcy. Powodem takiego stanu rzeczy, w dużej mierze, jest zbyt mały budżet dedykowany pracom analitycznym/planistycznym, który nie pozwala na to, aby planista spędził nad projektem więcej niż 2-3 miesiące.

Efektem niedoborów finansowych i czasowych mogą być niewłaściwe założenia prognostyczne, wykorzystywane następnie do dalszego projektowania. Finalnie w takich realiach otrzymać możemy np. stację metra w nieoptymalnej lokalizacji, czy też brak analizy ruchu pieszego w stopniu wystarczająco dokładnym, aby sprawdzić, czy proponowane rozwiązanie jest zasadne z punktu widzenia użytkowników i nie będzie stanowić utrudnienia w codziennym użytkowaniu.

W przypadku projektów drogowych brak odpowiedniej ilości czasu na analizy ruchowe może w konsekwencji prowadzić do wybudowania drogi ekspresowej o zbyt małej liczbie pasów, powodując zmniejszenie przepustowości lub też przewymiarowanie np. węzłów drogowych, które w przyszłości będą generować wysokie koszty utrzymania.

Podobną tendencję obserwujemy odnośnie zadań projektowych. Często zamawiający chce skrócić czas przeznaczony na prace projektowe już na etapie przygotowania inwestycji, co powoduje zmniejszenie szans na dobre rozwiązania. Odbija się to później w fazie realizacji. Zawsze jest pokusa, aby wszelkie mankamenty wykonanych przedsięwzięć zrzucić na zły projekt – wskazuje Przemysław Panek.

Nierealnie krótkie terminy, które nakładają na projektantów znaczne ograniczenia czasowe, to nierzadkie zjawisko o podłożu politycznym. Co więcej, sztywność wymogów formalnych, które narzuca sobie często sam zamawiający, związanych z procedurami przetargowymi oznacza, że w przypadku odnalezienia korzystniejszego rozwiązania niż dotychczas preferowany wariant inwestycyjny nie ma de facto możliwości jego realizacji, z uwagi na ryzyko przekroczenia terminów.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony