Partnerzy serwisu:

Na A4 Katowice – Kraków więcej ciężarówek niż przed rokiem

Elżbieta Pałys 05.05.2020

Na A4 Katowice – Kraków więcej ciężarówek niż przed rokiem
Fot. Google Maps
W minionym tygodniu na płatnym odcinku autostrady A4 Katowice – Kraków ruch pojazdów ciężarowych był odrobinę wyższy niż w tym samym czasie ubiegłego roku. W przypadku aut osobowych natężenie ruchu jest nadal zdecydowanie niższe, ale głębokość spadków maleje. Czy to oznaka powrotu do tzw. normalności?
Są najnowsze dane o ruchu na autostradzie A4 w czasie trwania pandemii. Ubiegły tydzień po raz pierwszy od wielu tygodni przyniósł – na razie tylko w przypadku samochodów ciężarowych – o 0,5 proc. większe natężenie ruchu niż w analogicznym tygodniu ubiegłego roku.

Pierwszy od wielu tygodni wzrost ruchu pojazdów ciężarowych odnotowany został w 18. tygodniu roku, tj. między 27 kwietnia a 3 maja. Tydzień porównawczy to 29 kwietnia – 5 maja. Na wynik z pewnością miała wpływ „majówka”, która w ubiegłym roku była wyjątkowo długa, ze względu na korzystny dla biorących urlop układ dni wolnych. Był to tym samym czas kiedy obowiązywały ograniczenia w ruchu ciężarówek. W tym roku, „majówka” była krótsza, a ponadto 30 kwietnia zostały zniesione ograniczenia w ruchu ciężarówek. To niewątpliwie miało wpływ na korzystne porównanie natężenia ruchu ciężarowego.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że tydzień wcześniej mieliśmy do czynienia z blisko 17-proc. spadkiem, a gdyby się cofnąć o jeszcze siedem dni, spadek rok do roku wynosił prawie 37 proc. Tendencja jest zatem optymistyczna.

Jeśli chodzi o pojazdy osobowe, w minionym tygodniu natężenie ruchu było o 56 proc. niższe niż w tygodniu z majówką ubiegłego roku. Był to jednak mniejszy spadek niż ten, który wynikał z porównania tygodni poprzedzających kiedy spadki rok do roku (cofając się) wynosiły: odpowiednio 65,4 proc., 70,2 proc., 72,1 proc.

Na razie na pewno można mówić o tendencji – umiarkowanie optymistycznej, jeśli w natężeniu ruchu upatrywać oznak powrotu do normalnego funkcjonowania. Ciągle jednak – łącznie w przypadku wszystkich pojazdów – ruch jest o blisko 50 proc. mniejszy niż przed rokiem.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony