Partner serwisu

Na autostradzie A18 zabraknie MOP-ów? Znamy odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury

Grzegorz Rekiel 27.11.2022

Na autostradzie A18 zabraknie MOP-ów? Znamy odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury
fot. GDDKiA
Na autostradzie A18 wytyczone zostaną MOP-y: Świętoszów Północ, Świętoszów Południe, Wymiarki Południe oraz Wymiarki Północ – poinformował resort infrastruktury, odpowiadając na interpelację posła Michała Jarosa.
Chodzi o przygraniczną drogę wybudowaną przez Niemców niedługo przed II Wojną Światową. Do starej betonowej jezdni w 2007 roku dobudowana została druga (północna). Południowa jezdnia do niedawna była w bardzo złym stanie.

Obecnie przebudowywana jest południowa nitka DK-18 między miejscowościami Golnice (pow. bolesławski na Dolnym Śląsku) i Olszyna (pow. żarski w woj. lubuskim). Dotychczas kierowcy, głównie ze względu na fatalny stan jezdni, unikali korzystania z tego odcinka DK-18.

Dzięki dobudowie jezdni będzie fragment będzie częścią autostrady A18, której całkowita długość ma wynieść prawie 77 kilometrów (zbudowano już ok. 29 km). – Inwestycja na odcinku Golnice-Olszyna nie uwzględniała budowy Miejsc Obsługi Podróżnych. Ważne jest, aby powstały MOP-y: Rościce, Wymiarki i Świętoszów – zauważył Michał Jaros, poseł Koalicji Obywatelskiej.

W zapytaniu do ministra infrastruktury polityk zasugerował zmianę wcześniejszych planów i budowę brakujących MOP-ów. Jaros podkreśla, że obecny MOP Jagłowice znajduje się na 10. kilometrze trasy, a kolejny zjazd dopiero na 74. kilometrze. – To bardzo duży dystans, co sprawia, że kierowcy nie mają gdzie odpocząć. Zazwyczaj przy nowo budowanych autostradach i drogach ekspresowych odległość między MOP-ami wynosi około 20-25 km – przypomniał parlamentarzysta.

Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury wyjaśnił, że sytuacja jest przejściowa, a MOP-y powstaną, choć resort ma nieco inną koncepcję od posła. Wytyczone mają zostać MOP-y: Świętoszów Północ i Świętoszów Południe (pierwsza kategoria); Wymiarki Południe (druga kategoria) oraz Wymiarki Północ (trzecia kategoria).

W przypadku MOP Wymiarki Południe oraz Wymiarki Północ ogłoszony został już przetarg na budowę i dzierżawę, a oferty można składać do 25 stycznia. – Obecnie przygotowujemy materiały niezbędne do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę MOP-ów pierwszej kategorii: Świętoszów Północ i Świętoszów Południe. Realizacja MOP-ów Rościce Północ i Rościce Południe nie jest obecnie planowana, ale wszystko będzie zależeć od zapotrzebowania kierowców – wytłumaczył Weber.

Polityk zaznaczył, że oprócz planowanych MOP-ów, jedna z prywatnych firm ma plany rozbudowy do MOP-u kategorii trzeciej tzw. obiektu obsługi uczestników ruchu Trzebiel. Znajduje się on naprzeciwko MOP Jagłowice.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony