Partner serwisu

Na drogach GDDKiA nie widać pandemii

Elżbieta Pałys 20.08.2020

Na drogach GDDKiA nie widać pandemii
fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
Niemal taki sam jak przed rokiem był ruch osobowy na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA w tygodniu od 10 do 16 sierpnia. Od początku pandemii cały czas mniej samochodów korzysta z koncesyjnego odcinka autostrady A4.
GDDKiA zarządzająca siecią dróg krajowych podała dan o ruchu na drogach w tygodniu tuż przed połową sierpnia, tj. od 10 do 16 dnia tego miesiąca. Systematycznie udostępniane informacje o liczbie pojazdów pozwalają ocenić jaki wpływ na natężenie ruchu ma pandemia.

Tak jak na początku wyraźne były spadki dotyczące przede wszystkim samochodów osobowych, tak po kilku miesiącach ruch w zasadzie wrócił do normy, a z tygodnia na tydzień jest coraz większy.

W okresie od 10 do 16 sierpnia w stosunku do tygodnia poprzedzającego natężenie ruchu aut osobowych wzrosło o 3 proc. a ruch ciężarówek był niższy o 1 proc. niż tydzień wcześniej.

Przy porównaniu z analogicznym tygodniem roku 2019 ruch osobówek był w zasadzie taki sam. Liczba samochodów ciężarowych była większa o 18 proc. niż rok temu. Trzeba jednak wciąż pod uwagę, że okres ten obejmuje 15 sierpnia, a więc dzień wolny od pracy. W ubiegłym roku przypadał on w czwartek, podczas gdy w bieżącym roku święto państwowe i religijne zarazem wypadało w sobotę.

Pandemia wciąż ma jednak swoje odbicie w ruchu na koncesyjnej autostradzie A4. W poprzednim tygodniu ruch samochodów osobowych w porównaniu z analogicznym tygodniem ubiegłego roku był mniejszy o 11,5 proc. Ruch ciężarówek był o 10,4 proc. wyższy, ale tu również należy uwzględnić inne rozłożenie dni wonnych od pracy.

W najgorszym okresie ruch na A4 w porównaniu rok do roku notował spadki przekraczające 72 proc. dla pojazdów osobowych i blisko 42 proc. w przypadku ciężarówek.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport