Partner serwisu

Na koncesyjnej A4 duży spadek ruchu. Tylko osobowego

Elżbieta Pałys 05.11.2020

Na koncesyjnej A4 duży spadek ruchu. Tylko osobowego
Fot. Google Maps
O ponad 36 proc. w poprzednim tygodniu spadł ruch osobowy na płatnym odcinku autostrady A4 między Katowicami i Krakowem. W odróżnieniu od ruchu osobówek, liczba pojazdów ciężarowych, w porównaniu do ruchu analogicznego okresu ubiegłego roku, wzrosła.
W tygodniu między 26 października a 1 listopada, na autostradzie A4 Kraków – Katowice spadek ruchu osobowego wyniósł 36,5 proc. w porównaniu z tym samym tygodniem poprzedniego roku. To kolejny tydzień, w którym spada liczba aut osobowych korzystających z tej autostrady.

Tydzień wcześniej spadek wynosił 32 proc., a gdyby cofnąć się o następne 7 dni natężenie ruchu w porównaniu z okresem sprzed roku było niższe o 27 proc.

Trzeba zauważyć, że 44.tudzień roku, o którym mowa, w roku 2019 przypadał na okres od 28 października do 3 listopada, obejmując tym samym wyjazdy związane z dniem Wszystkich Świętych. W tym roku ruch ten mógł być znacząco mniejszy z uwagi na zamkniecie cmentarzy na trzy kluczowe dni, tj. od 31 października do 2 listopada.

Jeśli chodzi o natężenie ruchu ciężarowego, w porównaniu do ubiegłego roku było ono wyższe o 13,4 proc. W tym przypadku układ dni wolnych w ubiegłym roku nie sprzyjał ruchowi ciężarowemu za sprawą dnia wolnego (1 listopada) przypadającego na piątek.

Dane dotyczące ruchu ciężarowego także w tygodniu między 19 a 25 października były bardziej optymistyczne niż w przypadku pojazdów lekkich. W obu przypadkach mowa o spadkach, ale samochodów ciężarowych było tylko o 4,5 proc., podczas gdy osobowych o 32 proc.

Podobne tendencje obserwowane są na drogach krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport