Partnerzy serwisu:

Na niemieckich autostradach wolniej niż w Polsce? Jest stanowisko ważnej organizacji

Elżbieta Pałys 16.05.2020

Na niemieckich autostradach wolniej niż w Polsce? Jest stanowisko ważnej organizacji
fot. pixabay.com/pl/JamesQube
Niemiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opowiedziała się za ograniczeniem prędkości na autostradach w tym kraju do 130 km/godz. Za takim stanowiskiem przemawiają względy bezpieczeństwa.
Dyskusja o ewentualnym wprowadzeniu ogólnych ograniczeń prędkości na niemieckich autostradach toczy się od już od dłuższego czasu. Zdania co do zasadności tych regulacji są podzielone.
Obecnie Niemcy są jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym takich ograniczeń się nie stosuje. Jesienią ub.r. niemiecki parlament odrzucił wniosek partii Zielonych dotyczący wprowadzenia limitu prędkości. Nie zakończyło to jednak dyskusji. W minionym tygodniu jednoznaczne stanowisko w sprawie wyraziła Niemiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Rada uznała, że wprowadzenie ograniczenia prędkości dla wszystkich pojazdów zmniejszy liczbę ofiar ruchu drogowego.

Organizacja przypomniała, że celem jest „wizja zero” i dla jego realizacji należy wdrożyć wszystkie możliwe środki, które ograniczą liczbę wypadków, a tym samym ofiar na drogach. Tymczasem prędkość – jak wskazano – odgrywa w tym obszarze szczególną rolę. Niższa wartość na liczniku wpływa, co podkreślono, nie tylko na krótszą drogę hamowania, ale i na ciężkość wypadku.
Niemiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rekomenduje wprowadzenie ogólnego ograniczenia prędkości do 130 km/h dla pojazdów o masie do 3,5 t. Wyższa prędkość, zdaniem organizacji, mogłaby być dopuszczana tylko wyjątkowo, w uzasadnionych przypadkach.

Rada rekomenduje ponadto zwiększenie kontroli ruchu z wykorzystaniem inteligentnych narzędzi.

Wskazanie na wartość 130 km/h jest uzasadniane tym, że w większość krajów europejskich obowiązują limity mieszczące się w przedziale 110-130 km/h, zatem byłby to limit akceptowalny.

Gdyby, za sugestią organizacji będącej w Niemczech autorytetem w zakresie spraw BRD ustanowiono limit na wskazanym poziomie, po drogach naszych sąsiadów jeździlibyśmy wolniej niż w Polsce. Na naszych autostradach dopuszczalna prędkość jest wyższa o 10 km/h.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony