Partner serwisu

Na Pomorzu powstanie nowa droga ekspresowa? Niecodzienny apel młodzieży z Chojnic

Grzegorz Rekiel 05.11.2022

Na Pomorzu powstanie nowa droga ekspresowa? Niecodzienny apel młodzieży z Chojnic
fot. Google Maps
O podniesienie standardu drogi krajowej numer 22 apeluje młodzież z Chojnic w województwie pomorskim oraz posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska, która poparła ich stanowisko. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że DK 22 zostanie przebudowana do klasy GP, ale z odpowiedzi wynika, że budowa drogi ekspresowej nie jest planowana.
Droga krajowa numer 22 łączy graniczącą z obwodem kaliningradzkim miejscowość Grzechotki (woj. warmińsko-mazurskie) z Kostrzynem nad Odrą w woj. lubuskim. Przebiega przez Pomorze, woj. warmińsko-mazurskie oraz woj. zachodniopomorskie. 50-kilometrowy fragment drogi ekspresowej mają do dyspozycji kierowcy w woj. warmińsko-mazurskim.

Młodzieżowa Rada Miasta w Chojnicach na Pomorzu apeluje, aby standard DK-22 został podniesiony do standardu trasy ekspresowej. Ich stanowisko poparła posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska, czyli słynna działaczka opozycji w czasie PRL. – Większość młodych mieszkańców Chojnic, Człuchowa, Starogardu Gdańskiego, a także wielu okolicznych miejscowości wybiera studia w Trójmieście czy Poznaniu. Podniesienie standardu DK-22 do standardu drogi ekspresowej zapewniłoby łatwiejszy dostęp do większych miast peryferyjnym obszarom kilku regionów – napisała Krzywonos-Strycharska w interpelacji do ministra infrastruktury.

Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury podkreślił, że DK-22 zostanie rozbudowana, ale z odpowiedzi wynika, że nie jest planowane podniesienie jest standardu do drogi ekspresowej.

W woj. wielkopolskim oraz pomorskim prace zostały podzielone na 13 odcinków

W znacznej mierze trwają tam zaawansowane prace przygotowawcze oraz prace w terenie. „Właściwe roboty budowlane” mają być prowadzone do 2027 roku. – Po zakończeniu prac droga krajowa nr 22 będzie miała klasę drogi GP (główna ruchu przyspieszonego – aut.) i zapewni płynny oraz bezpieczny ruch – poinformował Weber.

Dodał, że nawierzchnia DK-22 zostanie wzmocniona, aby mogła znosić 11,5-tonowe obciążenia. – W planie jest budowa brakujących alejek pieszo-rowerowych oraz chodników, budowa lub przebudowa skrzyżowań, oświetlenia, sygnalizacji świetlnej czy budowa zatok autobusowych – wylicza polityk.

Weber przypomniał, że planowana jest też budowa obwodnic Człuchowa oraz Starogardu Gdańskiego w ciągu DK 22, bo zostały one ujęte w „Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030”. W przypadku obwodnicy Starogardu Gdańskiego w maju 2022 r. została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. – Zatwierdza przebieg tzw. wariantu V obwodnicy Starogardu Gdańskiego, omijając miasto od południa. Obwodnica będzie miała ok. 16,1 km długości, a obecnie przygotowywana jest koncepcja programowa, która będzie podstawą do ogłoszenia przetargu w formule „Projektuj i buduj” – zapowiada urzędnik.

Weber dodał, że w przypadku obwodnicy Człuchowa trwają prace nad wykonaniem studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony