Partnerzy serwisu:

Na rynku magazynów trwa hossa

inf. pras./red. 21.05.2021

Na rynku magazynów trwa hossa
fot. pixabay.com/pl/marcinjozwiak
Za nami najlepszy kwartał w historii polskiego rynku magazynowego z popytem na poziomie 1,6 mln mkw. W budowie jest 2,3 mln mkw. nowej powierzchni.
Optymistyczne dane na temat rynku magazynów w I kwartale tego roku przedstawiła firma doradcza JLL.

– Minął rok od kiedy rynek nieruchomości mierzy się z efektami pandemii COVID-19. W tym czasie sektor magazynowy w Polsce nie tylko udowodnił swoją odporność na nagłe zmiany gospodarcze i społeczne, ale i utrzymał niezwykłą dynamikę wzrostu bijąc kolejne rekordy. Zanotowane od stycznia do marca imponujące 1,6 mln mkw. popytu brutto stanowi najlepszy wynik kwartalny w historii tego rynku – mówi Tomasz Mika, dyrektor działu wynajmu powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w Polsce, JLL.

Popyt netto (nowe umowy i ekspansje) osiągnął 1,1 mln mkw, co jest drugim najlepszym kwartałem w historii rynku. Jak informuje ILL, dominację utrzymali operatorzy logistyczni i firmy kurierskie (prawie połowa popytu netto), bardzo aktywny był też sektor produkcyjny (28%) oraz sieci handlowe (24%).

Największy popyt w I kwartale notowany był w Poznaniu, Wrocławiu, na Górnym Śląsk, a także w Polsce Centralnej i Warszawie. Popyt netto wyniósł tam 900 000 mkw. – Warto zauważyć, że po okresie relatywnie niskiej aktywności Poznań zyskał dominującą pozycję. Popyt netto zanotowany w pierwszych trzech miesiącach roku był tam wyższy niż najlepszy do tej pory wynik całoroczny, obserwowany w 2013 roku, kiedy na rynku pojawił się Amazon – wylicza Maciej Kotowski, starszy analityk rynku z JLL.

Polski rynek magazynowy cechuje interesujące zróżnicowanie zarówno pod względem skali kontraktów, jak i poszukiwanych nieruchomości.

– W I kw. zawierano zarówno małe kontrakty – poniżej 1000 mkw., jak i duże umowy przekraczające 100 000 mkw. Niemal wszystkie formaty cieszyły się zainteresowaniem najemców – od magazynów typu big-box w pobliżu największych aglomeracji oraz regionalnych rynków wschodzących, po inwestycje BTS i magazyny miejskie – dodaje Maciej Kotowski.

W I kw. do użytku oddano 745 000 mkw. nowych powierzchni magazynowych, a łączna podaż sięgnęła 21,4 mln mkw. 80% istniejących zasobów przypada na rynki Wielkiej Piątki, czyli wspomnianych 5 dużych miast. Najwięcej nowej powierzchni zasiliło rynki Górnego Śląska, Warszawy i Trójmiasta (łącznie 500 000 mkw.). W skali całego kraju ok. 20% oddanej powierzchni pozostawało niewynajęte.

Na różnych etapach budowy jest ponad 2,3 mln mkw. powierzchni magazynowej. Jak informuje Tomasz Mika, tylko w I kw. deweloperzy uruchomili nowe projekty o łącznej powierzchni blisko 1,2 miliona mkw., z czego 70 proc. było już zabezpieczone umowami najmu.

Ponad 70% powierzchni powstaje na rynkach Wielkiej Piątki, a liderem jest Poznań.
Wskaźnik pustostanów w Polsce wynosi obecnie 7,2 proc. Analitycy szacują, że powinien on pozostać stabilny lub nawet nieznacznie spaść.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony