Partnerzy serwisu:

Na wiadukcie Biskupia Górka rozpoczęto montaż drugiej nitki

Redakcja/inf. pras. 03.04.2020

Na wiadukcie Biskupia Górka rozpoczęto montaż drugiej nitki
fot. DRMG
Do Gdańska przyjechała część stalowej konstrukcji drugiej nitki Wiaduktu Biskupia Górka i rozpoczęto montaż pierwszych elementów obiektu. W najbliższych tygodniach możemy spodziewać się widocznych postępów na budowie.
Na początku 2020 r. zakończyła się rozbiórka starego obiektu w ciągu Traktu św. Wojciecha i natychmiast rozpoczęto prace związane z budową drugiej, nowej nitki wiaduktu nad torami kolejowymi. W marcu zabetonowano pierwsze korpusy wiaduktu i estakady, co pozwoliło rozpocząć montaż stalowej konstrukcji obiektu.

− Na plac budowy dostarczono już część elementów konstrukcji stalowej drugiej nitki wiaduktu − mówi Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. − Aktualnie na placu budowy trwa scalanie tych elementów w sekcje montażowe. Pierwsze z nich zostały zamontowane w nocy z poniedziałku na wtorek − dodaje szef DRMG.

 
Fot. DRMG

Montaż konstrukcji stalowej budowanej obecnie drugiej nitki wiaduktu ma potrwać co najmniej trzy miesiące. Ze względu na obecną sytuację związaną z pandemią wirusa, jest to termin orientacyjny. Przewidujemy, że jeśli zostanie utrzymane obecne tempo prac, wszystkie elementy konstrukcji powinny zostać zamontowane do końca czerwca. Z uwagi na znajdujące się pod budowanym obiektem torowisko, prace montażowe będą wykonywane głównie w nocy przy wyłączonej trakcji kolejowej. Przejezdność na drugiej nitce wiaduktu będzie zapewniona w IV kwartale 2020 r.

Jednocześnie z realizacją wiaduktu trwa budowa parkingu kubaturowego na ponad 380 pojazdów. Każdego dnia montowane są kolejne elementy konstrukcji obiektu. Ponadto budowany jest most nad Kanałem Radunia i nasyp drogowy dla drugiej nitki wiaduktu.

 
Mapa: DRMG

Pod koniec lutego podpisano aneks wydłużający termin zakończenia budowy parkingu. Zgodnie z dokumentem inwestycja zakończy się w czerwcu 2021. Przedłużenie terminu wynika z odkrytego na terenie budowy w kwietniu 2018 r. reliktu architektonicznego w postaci Bastionu Wiebego. W porozumieniu z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku zabezpieczono pozostałości po bastionie. Sytuacja wymusiła jednak opracowanie zupełnie nowej dokumentacji projektowej dla parkingu i uzyskanie niezbędnych uzgodnień, co negatywnie wpłynęło na czas realizacji zadania i wygenerowało dodatkowe koszty. Łączny koszt budowy wiaduktu i parkingu wynosi ok. 163 mln złotych.

Głównym Wykonawcą Wiaduktu Biskupia Górka jest firma Budimex S.A., z którą podpisano umowę w marcu 2018 r. Inwestycja otrzymała dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Oś Priorytetowa: IV. Infrastruktura drogowa dla miast, działanie: 4. Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony