Partnerzy serwisu:

Nagroda CEMEX Building Award trafiła do Wrocławia

inf. pras. 13.11.2018

Nagroda CEMEX Building Award trafiła do Wrocławia
fot. mat. pras.
Wrocławskie Bulwary Xawerego Dunikowskiego otrzymały prestiżową nagrodę CEMEX Building Award. Inwestycja, w której wykorzystano beton dekoracyjny CEMEX, została uhonorowana w dwóch kategoriach: najlepszy obiekt użyteczności publicznej oraz najlepszy obiekt w przestrzeni zbiorowej.
Zrewitalizowane Bulwary Dunikowskiego są jednym z najbardziej popularnych miejsc spacerowych we Wrocławiu. To co docenili mieszkańcy, zyskało także uznanie międzynarodowego jury. W tegorocznej edycji prestiżowej nagrody budowlanej CEMEX Building Award inwestycja została uhonorowana aż w dwóch kategoriach – jako najlepszy obiekt użyteczności publicznej oraz najlepszy obiekt w przestrzeni zbiorowej jako nagroda specjalna. Nagroda została wręczona 8 listopada w Meksyku.

Przyznawane od 27 lat wyróżnienie stanowi wyraz uznania dla najlepszych obiektów architektury na całym świecie, takich, w których przy udziale produktów CEMEX powstały dzieła innowacyjne, nowoczesne, a jednocześnie przyjazne środowisku i jak najlepiej służące społeczeństwu. Nagrodzony projekt z Polski – wrocławskie Bulwary Xawerego Dunikowskiego to deptak spacerowo-widokowy wzdłuż rzeki Odry. Licząca ok. 800 m promenada nowy blask zyskała w latach 2015-2016. Wtedy to przeprowadzono całkowitą modernizację terenu wzdłuż rzeki. Wykonano ją według projektu architekta Piotra Żurawia.

W ramach zrealizowanych prac wybudowano kładkę pieszo-rowerową, tzw. pływający most, dzięki któremu spacerem, wzdłuż brzegu można przejść lub przejechać rowerem od mostu Piaskowego do Grunwaldzkiego. Przebudowano ścieżki i chodniki, zorganizowano przestrzeń rekreacyjną, nie zapominając przy tym o zieleni. W centralnej części deptaka, tuż nad rzeką, wybudowano amfiteatr z nabrzeżem pozwalającym zacumować niewielkim statkom.

Przebudowane bulwary to miejsce, w którym wrocławianie i turyści chętnie spędzają czas, w zadbanym otoczeniu i jednocześnie w harmonii z przyrodą. Celem jaki przyświecał inwestorowi było bowiem takie zagospodarowanie terenu, by utworzona przestrzeń użytkowa jak najlepiej wpisywała się w uwarunkowania naturalne. W zrealizowanym projekcie wykorzystane zostały nawierzchnie z betonu dekoracyjnego CEMEX, które idealnie połączono z kostką bazaltową, płytami granitowymi, czy betonem prefabrykowanym.

Na potrzeby modernizacji bulwarów zużyto ok. 800 m sześciennych betonu dekoracyjnego CEMEX. To materiał ekologiczny, który wpisuje się w idee zrównoważonego rozwoju. Warto podkreślić, że produkcja betonu wiąże się z niską emisją CO2, a nawierzchnia betonowa wykazuje wieloletnią trwałość. Po jej wyeksploatowaniu nawierzchnię wykonaną z naszego betonu można bezpiecznie dla środowiska rozebrać, a zużyty materiał ponownie wykorzystać.

Wrocławskie Bulwary Dunikowskiego w finale CEMEX Building Award rywalizowały z projektami z całego świata. W sumie do tegorocznego finału wytypowano 72 zrealizowane przedsięwzięcia, w tym dwa z Polski – oprócz nagrodzonych bulwarów, Polskę w finale reprezentował również Baltic Park Molo ze Świnoujścia.

Obiekty zrealizowane z wykorzystaniem produktów CEMEX Polska były także nagradzane przez międzynarodowe jury w ubiegłych latach – nagrody CEMEX Building Award zdobyły Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, stadion PGE Arena w Gdańsku czy projekt budowy falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
CEMEX Polska
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony