Partnerzy serwisu:

Takiego obiektu jeszcze w Polsce nie było. Budimex wykonał go dla podwarszawskich Marek

Elżbieta Pałys 30.11.2019

arrow
arrow
Takiego obiektu jeszcze w Polsce nie było. Budimex wykonał go dla podwarszawskich Marek
fot. ep.
Takiego obiektu jeszcze w Polsce nie było. Budimex wykonał go dla podwarszawskich Marek
Takiego obiektu jeszcze w Polsce nie było. Budimex wykonał go dla podwarszawskich Marek
Takiego obiektu jeszcze w Polsce nie było. Budimex wykonał go dla podwarszawskich Marek
Takiego obiektu jeszcze w Polsce nie było. Budimex wykonał go dla podwarszawskich Marek
Takiego obiektu jeszcze w Polsce nie było. Budimex wykonał go dla podwarszawskich Marek
Najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu ochrony środowiska, zaczynając od dachów bagiennych zastosowanych po raz pierwszy w Polsce, przez zbiorniki retencyjne, ogniwa fotowoltaiczne, agregat kogeneracyjny, pompy ciepła, czy rekuperatory – na tym oparto budowę Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego. To pierwszy tak zaawansowany ekologicznie obiekt publiczny w Polsce. Na zlecenie miasta Marki zrealizował go Budimex. Mieszkańcy mogą już z niego korzystać.
Wielofunkcyjny obiekt składa się z dwóch zasadniczych części: szkoły dla 1200 uczniów, w której młodzież rozpoczęła naukę już we wrześniu tego roku oraz części sportowo-rekreacyjnej – jej oficjalne otwarcie, odbyło się 29 listopada.

– Na tę inwestycję mieszkańcy czekali od wielu lat – mówił podczas uroczystego otwarcia burmistrz podwarszawskich Marek Jacek Orych. Jak powiedział, sam pomysł inwestycji zrodził się ponad dekadę temu. Zaczynało się od potrzeb edukacyjnych rosnących wraz ze zwiększającą się liczbą mieszkańców. Obecnie, jak mówił burmistrz, miasto stanowi swoiste eldorado dla deweloperów – funkcjonuje w nim ok. stu firm trudniących się budową mieszkań, którzy wybudują kolejne 4 tys lokali mieszkalnych. Postawiono więc na obiekt, który w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców będzie łączył różne funkcje: edukacyjne, kulturalne, sportowe i rekreacyjne.

Inwestycja zajmuje powierzchnię 4 hektarów, w tym przestrzeń użytkowa to 15 tys. metrów kwadratowych. Obejmuje szkołę, w której znajdują się m.in. 34 sale lekcyjne, kilka świetlic, stołówka, a także biblioteka – nie tylko dla uczniów, ale i wszystkich mieszkańców. W drugim budynku mieszczą się m.in. sala widowiskowa, basen sportowy i basen rekreacyjny, strefa SPA z grotą solną i grotą śnieżną, sala do sportów walki, sala fitness, ścianki wspinaczkowe, pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią certyfikowane do rozgrywek 3. ligi, boisko wielofunkcyjne, a także certyfikowany stadion lekkoatletyczny kat. 5.

Produkują prąd, odzyskują deszczówkę

Wyjątkowość tego obiektu polega na zaawansowanych rozwiązaniach ekologicznych. Zastosowano tu po raz pierwszy w Polsce dach bagienny, który będzie naturalną izolacją, w okresie letnim chłodząc budynek, natomiast nadmiar gromadzonej tu wody opadowej będzie wykorzystywany na potrzeby użytkowe budynku. Wentylacja szkoły oparta została na autorskim systemie rekuperacji, gdzie centrale wentylacyjne sprzężone są ze zlokalizowanymi na dachu pompami ciepła powietrze – powietrze, które w zależności od pory roku schładzają lub ogrzewają budynek. Ogrzewanie oparto o pompy ciepła, zamontowano też panele fotowoltaiczne o mocy 60 kW z możliwością oddawania nadmiaru energii do sieci elektroenergetycznej. Przewidziano odzyskiwanie ciepła z wody w części basenowej.

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne jest najbardziej zaawansowanym ekologicznie obiektem publicznym w Polsce – podkreślano podczas otwarcia. Powstała tu szkoła jest jedyną w Polsce z certyfikatem BRREAM na poziomie „very good”.

– Czy ktoś potrafi wskazać szkołę w której niemalże za ścianą od sali lekcyjnej jest grota śnieżna, żadne okno się nie otwiera, nie ma żadnego kaloryfera, a na dachu jest sadzawka, w której pływają ryby? – mówił Piotr Grubek, prezes spółki Mareckie Inwestycje Miejskie, której miasto powierzyło realizację tego zadania w trybie znanym dotychczas głównie w inwestycjach PPP: zaprojektuj, sfinansuj, zbuduj, utrzymaj i zarządzaj.

Inwestycja w "sportowym" tempie

Budowę powierzono Budimeksowi. – To, że generalnym wykonawcą była firma Budimex zagwarantowało, że dziś jesteśmy na tej sali, a nie siedzimy na kolejnej naradzie koordynacyjnej i nerwowo dyskutujemy ile jeszcze można przesunąć termin – mówił podczas uroczystości w nowej sali widowiskowej burmistrz Marek.

Umowę z wykonawcą podpisano w marcu 2018 roku. We wrześniu kolejnego roku w nowej szkole uczyli się już uczniowie, a z końcem listopada cały obiekt stał się dostępny dla wszystkich mieszkańców.

– To był obiekt bardzo ambitny, multifunkcyjny, który w wymaganiach miał bardzo „sportowy” termin realizacji – powiedział wspominając czas podejmowania decyzji o wystartowaniu w przetargu Jakub Nagraba szef działu budownictwa ogólnego w firmie Budimex. – Zastanawialiśmy się krótko. Jesteśmy firmą z dużym doświadczeniem i lubimy wyzwania – powiedział. Dodał jednak, że sama determinacja wykonawcy nie wystarczyłaby, aby dotrzymać „sportowego terminu”. – Uczestnikami procesu inwestycyjnego są wszystkie strony procesu – Od inwestora, który musi być decyzyjny, biura projektowego, które musi być czynnym nadzorem we współpracy i na bieżąco wnosić poprawki, po nadzór inwestorski i wykonawcę – dodał.

MCER został zaprojektowany przez biuro Projekt Zero, która jeszcze w 2012 roku wygrała konkurs architektoniczny na ten obiekt. – W Polsce nigdy wcześniej czegoś takiego nie udało się zrealizować. Mówiono nam, że nie da się w Polsce budować budynków zeroenrgetycznych, za te pieniądze i w takim czasie – mówił Piotr Kuś, szef biura projektowego. Dodał, że liczy, iż mareckie centrum będzie pierwszym, ale nie ostatnim tego typu obiektem w Polsce.

Inwestycja kosztowała ok. 110 mln zł. Marki sfinansowały ją z obligacji komunalnych. Obecnie miasto czeka jeszcze na rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Ministerstwo Sportu oraz na decyzję rozstrzygającą konkurs o dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli decyzje będą korzystne dla miasta, zwolnią się środki na inne zadania inwestycyjne.

Wykonany przez Budimex obiekt niedawno zdobył tytuł Sportowego Obiektu Roku 2019 przyznawany przez Klub Sportowej Polski.

Na temat tej inwestycji pisaliśmy również TUTAJ


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony