Partner serwisu

Największy taki zbiornik w Europie. Budimex zrealizował ważną inwestycję dla KGHM

Elżbieta Pałys 03.11.2021

arrow
arrow
Największy taki zbiornik w Europie. Budimex zrealizował ważną inwestycję dla KGHM
fot. Budimex
Największy taki zbiornik w Europie. Budimex zrealizował ważną inwestycję dla KGHM
Największy taki zbiornik w Europie. Budimex zrealizował ważną inwestycję dla KGHM
Największy taki zbiornik w Europie. Budimex zrealizował ważną inwestycję dla KGHM
Siedem miesięcy przed kontraktowym terminem Budimex wykonał kwaterę południową Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny most” koło Polkowic na Dolnym Śląsku. Inwestycja została zrealizowana na zlecenie KGHM Polska Miedź. Jest kluczowa dla dalszego rozwoju koncernu w tym regionie. 
Obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych to kluczowy element procesu technologicznego, niezbędny dla zachowania ciągłości produkcji. Trafiają do niego odpady z flotacji rud miedzi z zakładów wydobywczych należących do KGHM. Kwatera Główna OUOW Żelazny Most została oddana do użytku w latach 70. ub. w. Po kilkudziesięciu latach eksploatacji jej pojemność zaczyna się wyczerpywać. Obiekt został właśnie rozbudowany o kwaterę południową. W środę 3 listopada uroczyście „odkręcono zawór” nowego zbiornika.

Zbiornik należący do KGHM jest obecnie największym tego typu obiektem w Europie i jednym z największych na świecie.

– Cały teren obu zbiorników to 30 powierzchni Stadionu Narodowego – mówił podczas otwarcia kwatery południowej prezes KGHM Marcin Chludziński. Jak powiedział, do umocnienia kwatery południowej zużyto 12 mln metrów sześciennych różnego rodzaju kruszyw i ziemi. Żeby uszczelnić teren zbiornika potrzeba było 160 ha mat. Pojemność nowo wybudowanego zbiornika wynosi 172 mln m sześciennych. – To daje nam jeszcze 10 lat spokojnej pracy jeśli chodzi o możliwość deponowania odpadów – powiedział Chludziński. Inwestycja została zrealizowana kosztem blisko miliarda złotych (z tego kontrakt na roboty budowlane to 578 mln zł).  

Ze sporym wyprzedzeniem

Mimo ogromnej skali wyzwania, obiekt zrealizowany został znacznie szybciej niż wynikało to z harmonogramu.

Umowa z Budimeksem na budowę kwatery południowej została podpisana w maju 2018 r. Kontraktowy termin na wykonanie prac minie w połowie przyszłego roku. Osiem miesięcy przed tą datą obiekt uzyskał pozwolenie na użytkowanie. – Projekt był bardzo dobrze przygotowany, przetarg bardzo szybko przeprowadzony, były bardzo jasno sprecyzowane oczekiwania inwestora co do wykonawstwa i na końcu bardzo dobry wykonawca, czyli Budimex. To pozwoliło skrócić termin realizacji o prawie osiem miesięcy – mówił podczas otwarcia obiektu Dariusz Blocher, członek rady nadzorczej Budimeksu, który ponad trzy lata temu – wówczas jako prezes firmy – podpisywał z KGHM umowę dotyczącą „unikatowego projektu w skali światowej”. – Inwestycja była prowadzona na obszarze 600 hektarów. Do wbudowania było 30 mln ton materiałów – mówił Dariusz Blocher.

Na budowie każdego dnia pracowało ponad 100 jednostek sprzętowych. Inwestycja wymagała wykonania 140 km różnych instalacji kanalizacyjnych, wodociągowych, energetycznych i teletechnicznych.
– Rekord, który osiągnęliśmy na tym kontrakcie to 44 tys. metrów sześciennych, czyli ok. 100 tys. ton materiału wydobytego i przewiezionego w jeden dzień – powiedział. – Gdyby wszystkie inwestycje w Polsce były tak przygotowane i tak prowadzone, to myślę, że potencjał budownictwa mógłby się bardzo szybko zwiększyć o co najmniej jedną czwartą – dodał przedstawiciel wykonawcy.

Nowoczesne technologie

W nowej kwaterze południowej OUOW zastosowano innowacyjną technologię odpadów zagęszczonych. W Obiekcie Głównym stosowana jest technologia namywu metodą „do środka”. Oznacza to, że odpady flotacyjne trafiają do zbiorników hydrotransportem. Zawiesina odpadów kierowana jest do rurociągów rozprowadzających znajdujących się na koronie zapór obiektu, skąd rurociągami zrzucana jest do jego wnętrza. Materiał gruboziarnisty jest wykorzystywany do nadbudowy kolejnych pięter OUOW (pozwalając na zwiększanie jego pojemności), natomiast materiał drobnoziarnisty uszczelnia dno czaszy.

Zapora podstawowa kwatery południowej wybudowana została metodą „na zewnątrz". W obszarze zapór kwatery południowej wykonano uszczelnienie i wybudowano warstwy drenażowe, co zapewni odbiór wody ociekającej z odpadów i jej zawrócenie do zamkniętego systemu obiegu – tłumaczy inwestor.

Przy Kwaterze południowej powstała stacja segregacji i zagęszczania odpadów, której zadaniem jest selekcja odpadów. Materiał gruboziarnisty zostanie wykorzystany do budowy korpusów zapór, a drobnoziarnisty, po zagęszczaniu, zostanie zagospodarowany wewnątrz kwatery. Wykorzystanie takiej technologii pozwala na efektywne wykorzystanie powierzchni obiektu, nie wymaga dużego akwenu, lecz jedynie niewielkiego zbiornika do ujmowania wody odciekającej z odpadów. Zagęszczenie odpadów i w efekcie ograniczenie ilości wody w akwenie znacznie zwiększa bezpieczeństwo obiektu – zapewnia KGHM.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony