Partner serwisu

NFOŚiGW dofinansuje projekty wodorowe. Wkrótce nabór wniosków

ep. 15.02.2021

NFOŚiGW dofinansuje projekty wodorowe. Wkrótce nabór wniosków
fot. Pixabay
Od 18 marca Narodowy Fundusz Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska będzie przyjmował wnioski o wsparcie projektów wodorowych. Chodzi o innowacyjne przedsięwzięcia w obszarze produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru. Do rozdysponowania jest 300 mln zł. Pieniądze pochodzą z programu Nowa Energia.
– Nowa Energia jest nowym programem Narodowego Funduszu, który wspiera wdrożenie innowacyjnych technologii energetycznych. Zgodnie z celami PEP2040 służy podniesieniu innowacyjności polskich przedsiębiorstw, aby w jak najszerszym stopniu uczestniczyły i gospodarczo korzystały z procesu przechodzenia w kierunku bezemisyjnej i niskoemisyjnej energetyki – tłumaczy cytowany w komunikacie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Budżet całego programu wynosi 2,5 mld zł. Na pilotażowy nabór wodorowy przeznaczono 300 mln zł. Zamiarem jest wsparcie przedsięwzięć mających na celu rozwój technologii i produkcji „bezemisyjnego” wodoru oraz technologii przesyłania i wykorzystania wodoru. Mieszą się tu m.in. dostosowanie infrastruktury do transportu wodoru, magazynowania wodoru, wykorzystania wodoru w transporcie drogowym, kolejowym lub wodnym, wykorzystujących synergiczne efekty pomiędzy łączeniem sektorów.

– Technologie wodorowe są bardzo wymagające pod względem materiałowym, inżynierskim i spełnienia warunków bezpieczeństwa. Dzięki programowi Nowa Energia zostaną wdrożone rozwiązania mające szansę na szybkie umiędzynarodowienie ze względu na rosnącą w skali globalnej rolę wodoru w procesach konwersji i magazynowania energii – mówi prezes NFOŚiGW prof. Maciej Chorowski.

Wnioski będzie można składać od 18 marca. Jak informuje NFOŚiGW kluczowe będzie spełnienie kryterium innowacyjności oraz opłacalności ekonomicznej.

– Czekamy na tych, którzy planują uruchomić produkcję nowego wyrobu w zakresie gospodarki wodorowej lub wdrożyć nową technologię wodorową we własnej działalności – mówi wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski.

Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać pożyczkę do 85% kosztów kwalifikowanych z możliwością premii innowacyjnej w wysokości do 20% kapitału wypłaconej pożyczki po uzyskaniu efektu rzeczowego, jednak nie więcej niż 10 mln zł. Jeżeli na etapie realizacji okaże się, że konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych prac B+R, beneficjent będzie mógł ubiegać się o dodatkową dotację – tłumaczy NFOŚiGW. Fundusz zapowiada też, że dla tych beneficjentów, którzy chcieliby powtórzyć wdrożenie i skalować zastosowanie wdrożonej technologii, zaoferuje dodatkowo umorzenie do 25% pożyczki.

Kolejne nabory będą uruchamiane w ciągu roku, będą jednak dotyczyły innych obszarów tematycznych. Na przykład inteligentne miasta energii, wielopaliwowe bloki z magazynami ciepła lub chłodu oraz stabilne i bezemisyjne źródła energii.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
#Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony