Partnerzy serwisu:

Nie ma chętnych, by kończyć A1 obwodnicę Częstochowy

Elżbieta Pałys 06.09.2019

Nie ma chętnych, by kończyć A1 obwodnicę Częstochowy
fot. GDDKiA
Żadna firma nie złożyła oferty w przetargu na dokończenie autostrady A1 na odcinku obwodnicy Częstochowy, pomiędzy węzłami Rząsawa i Blachownia. Chodziło o prace wykończeniowe wycenione przez GDDKiA na nieco ponad 69 mln zł.
Mowa o odcinku, który wcześniej realizowało konsorcjum na czele z Salini Polska. Z powodu braku postępu prac, kontrakt ten pod koniec kwietnia tego roku został przez inwestora rozwiązany.Wyświetl większą mapę

Ze względu na wagę inwestycji i konieczność zabezpieczenia już wykonanych prac, GDDKiA zdecydowała o wyborze w trybie negocjacji bez ogłoszenia wykonawcy, który wykona zasadniczą część prac (chodziło o „roboty zabezpieczające”, w praktyce będzie to wykonanie nawierzchni na całym odcinku). Prace pod koniec lipca powierzono konsorcjum firm Strabag Infrastruktura Południe, Budimex i Budpol. Umowę podpisano pod koniec lipca, a konsorcjum już pracuje.

Na pozostały zakres prac ogłoszony został przetarg. Wybrany w konkurencyjnej procedurze wykonawca miał m.in. wykonać oznakowanie poziome i pionowe, zamontować bariery ochronne i osłony energochłonne oraz ekrany akustyczne. Jego zadaniem miało być także ogrodzenie dróg i oświetlenie.

Do wykonania była budowa łączności autostradowej, nawierzchni z kostki betonowej, balustrady schodów skarpowych czy kolumn alarmowych i linii kablowych łączności autostradowej.

Roboty miały być realizowane na całym, czyli ponad 21-kilometrowym odcinku F autostrady A1. Prace miały być wykonane do 15 grudnia tego roku. Jak się dzisiaj okazało, żaden wykonawca nie był zainteresowany kontraktem.

Inwestor zakłada, że ten odcinek autostrady A1 będzie przejezdny jeszcze w tym roku. Przypomnijmy, od 2 sierpnia kierowcy jeżdżą już 33-kilometrowym odcinkiem A1 od Częstochowy Południe do Pyrzowic, ale ze względu na brak odcinka F, trasa nie jest w pełni dostępna – ograniczenia dotyczą pojazdów ciężkich. Odciek obwodnicy Częstochowy jest ważny dla zachowania ciągłości ruchu na A1.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony